Ana Sayfa Haber TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Azerbaycan’ın Gence şehrinde incelemede bulundu

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Azerbaycan’ın Gence şehrinde incelemede bulundu

AK Parti Bursa Milletvekili ve TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Hakan Çavuşoğlu ve beraberindeki heyet, Ermenistan tarafından Azerbaycan’ın Gence kentinde vurulan sivil yerleşim alanlarını ziyaret ederek incelemelerde bulundu.

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Hakan Çavuşoğlu yaptığı açıklamada, “Ermenistan savaş suçu işleyerek sivilleri hedef almıştır” dedi.

Gence’deki incelemeleri sırasında gazetecilere açıklamalarda bulunan TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Çavuşoğlu, “27 Eylül günü başlayan Azerbaycan- Ermenistan çatışması Azerbaycan sınırları içinde Ermenistan tarafından işgal edilmiş Karabağ topraklarında inceleme yapmak üzere Gence’deyiz. TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu bünyesinde Ermenistan’ın Azerbaycan’a saldırılarıyla, ortaya çıkan hak ihlallerinin araştırılması alt komisyonunu kurduk. Bu komisyon dün akşam itibarıyla Azerbaycan temaslarına, çalışmalarına başlamış oluyoruz. Komisyonuz TBMM’de kanun ile kurulmuş tek komisyondur. Komisyonumuzun gerek yurt içinde gerekse yurt dışında uluslararası alanda ortaya çıkan insan hakları ihlallerini incelemek, tespitler yapmak, raporlar hazırlamak ve bunları uluslararası formlarda dile getirmek gibi bir görevi de vardır. Kanunun 4’üncü maddesi uyarınca bugün Azerbaycan’da yapmış olduğumuz çalışmalar işte tam bu anlamda burada meydana gelen hak ihlallerinin araştırılması, incelenmesi ve bir rapora bağlanması gereğiyle ilgilidir” dedi.

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Hakan Çavuşoğlu ve beraberindeki heyet, 17 Ekim’de Ermenistan tarafından sivillerin hedef alındığı Gence şehrinde füze atılan sivil yerleşim alanına karanfil bıraktıktan sonra incelemelerde bulunarak saldırıda hayatını kaybeden insanların ailelerinin yanı sıra yaralılarla da bir araya geldi.

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Hakan Çavuşoğlu ve beraberindeki heyetin yarın Berde ve Terter kentini ziyaret etti.