Ana Sayfa Haber Enkazdan çıkarılan Ayda ambulansta ‘köfte ve ayran’ istedi

Enkazdan çıkarılan Ayda ambulansta ‘köfte ve ayran’ istedi

Ayda bebek 91 saat sonra Rıza Bey Apartmanı enkazından sağ olarak çıkarıldı

İzmir’de deprem sonrası enkazdan çıkarılan 107. kişi olan Ayda Gezgin’in tedavisi, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde devam ediyor.

Minik Ayda 91 saat sonra enkazdan sağ olarak çıkarıldı
Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum: Enkazdan 91 saat sonra çıkarılan çocuğun sağlık durumu iyi

Minik Ayda’nın yakını Candan: Enkaz altındaki annesine ulaşmaya çalışıyorlar

Sağlık durumu iyi olan Ayda Gezgin’in ambulanstaki görüntüleri de basınla paylaşıldı.

Görüntülerde ambulansa binerken “Anne” diye seslenen Ayda, sağlık görevlisinin “Ne istiyorsun canım?” sorusu üzerine “Yemek” yanıtı veriyor.

“Yemeklerden ne istiyorsun, istediğin bir yemek var mı, onu hazırlatalım” şeklindeki soruya ise Ayda, “Köfte ve ayran” şeklinde cevap veriyor.

Ayda’nın ilk isteği Köfte ve Ayran oldu

“Köfte ve ayran mı istiyorsun?” sorusuna da “evet” diye karşılık veren minik Ayda’ya sağlık personeli, “Tamam canım, tamam. Şimdi söylüyoruz babana da, amcan da burada, o yemeği de hazırlayacaklar.” demesi dikkat çekiyor.

Ayda, enkaz altında da ayran istemiş

Manisa Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanı Gürhan İnal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, depremin hemen ardından komşu il İzmir’e yardıma koştuklarını belirterek, Ayda’nın kurtarılması sırasında Manisa Büyükşehir Belediye İtfaiye Daire Başkanlığı ekiplerinin de kurtarma bölgesinde görevli olduğunu söyledi.

İnal, Ayda’nın sesini aldıktan sonra yaklaştıklarını ve önce başını gördüklerini dile getirerek, şöyle konuştu: “Ulaşıp, üzerindeki enkazı aldığımızda Ayda’nın boncuk gözlerini gördük. Boncuk boncuk bize baktı. Ben hemen çıkartırken üzerine moloz düşmesin diye sol kolumla molozları tuttum, sağ elimle gözünü kapattım toprak kaçmasın diye. “Nasılsın ?’ diye sorduğumda, iyi olduğunu söyledi, adını söyledi. ‘Susadım, ayran istiyorum’ dedi. Ayda bir yaşam üçgeninde kalmış, bir tarafından bulaşık makinesi, diğer yanından mutfak dolabı ve üzerinde moloz ona bir yaşam üçgeni olmuş. Onu kurtardık, çok sevinçliyiz. Bir yandan eliyle toprakla oynuyordu, eliyle toprak gelen gözünü sildi. Biz gördüğümüz kadarıyla gayet iyiydi.”