Ana Sayfa Haber Renan Koen ile Holokostu Anma Konu Eden ‘Pozitif Direnç’ Kitabı Tanıtılacak

Renan Koen ile Holokostu Anma Konu Eden ‘Pozitif Direnç’ Kitabı Tanıtılacak

İstanbul – Köln / Piyanist, besteci, soprano, müzik terapisti Renan Koen’in yeni çıkardığı ‘Pozitif Direnç’ adlı kitabın ilk lansmanını Almanya Türk Üniversiteliler ve Akademisyenler Derneği Türk-ÜnİD e.V Başkanı Levent Taşkıran’ın moderatörlüğü ile 25 Temmuz 2021 – Pazar günü  Türkiye saati ile 21:00‘de canlı olarak youtube kanalı üzerinden yapılacaktır.

İstanbul’daki Gözlem Yayınevi tarafından raflarda yer alan kitabın konusu ikinci dünya savaşı esnasında bugünkü Çek Cumhuriyeti sınırlarına dahil olan ‘Terezin Getto ve Toplama Kampı’daki (Theresienstadt)‘ gelişmeleri konu alıyor.

Türk Yahudileri de Almanlar Tarafından Esir Alınıyor
Avrupa’ya ikinci dünya savaşı öncesinden göç etmiş, kimliklerinde “Müslüman” yazmasına rağmen terezin kampına alınan Türk Yahudilerinin ( İstanbul ve Edirne doğumlu ) Holokost anıları anlatıldği etkinliği besteci Viktor Ullmann’ın ‘Terezin’ kampı ile ilgili araştırma ve parçaları da yer alıyor.

Pazitif Direnç Anlatılacak
Etkinliğe 500 .Yıl Vakfı Türk Museviler Müzesi, Türkiye Hahambaşılığı Birliği, ABD’deki Yahudi-Sefared Birliği, T.C. Dışişleri Bakanlığı adına Köln Başkonsolosluğu, Almanya’daki 57 derneği temsilen Köln Türkleri Dayanışma Platformu ‘Türk Inisiyatif’, Kıbrıs Ilim Üniversitesi (KİU) ve İstanbul İstinye Üniversitesi (İSÜ) kurumsal olarak da desteklemektedir.

İnsanlık ayıbının en büyüğü olan Holokost ve Antisemitizmin neden ikinci dünya savaşı esnasında tesadüfi bir gelişme olmadığı, tohumlarının çok önceki evrelerde atıldığı bir nefret tarihinin sonucu olduğuna da işaret ediliyor. Terezin Toplama kampındaki insanların mücadelesi ve pozitif dirençin ne anlama geldiği bu etkinlikte söyleşi ve Sefarad marşları ile çerçevelenecektir. Kitapta bestecilerin de bu kamptaki eserleri ortaya çıkarılarak. ‘Pozitif Direnç’ kavramını bireysel ve toplumsal barış denklemi için de ‘Pozitif Direnç Metodu’nu, din, dil, ırk gözetmeden “Bir daha asla!” diyebilmek için gençlerle sürdürdüğü ‘Holokost Gerçekliği ile Pozitif Direnç’ eğitimi sonrasındaki veriler de altyapısını oluşturuyor. Terezin kampını ziyaret eden gençlerin kendilerine özgü değişik yetenekleri doğrultusunda oluşturdukları ‘March of the Music’ öğrenci hareketi ile bu eser geniş bir kitleye hitap ediyor. Aynı zamanda Renan Koen’in yeni projesi “March of Music” albümü de kitap ile beraber yayınlanmaktadır.

Etkinliğin Tarihi: 25.07.2021
Türkiye Saati: 21:00 & Almanya Saati: 20:00
youtube link:https://youtu.be/whEKeBtE9Lc