Haberler

Almanya’daki Müslüman ve Hristiyanlardan birlik ve beraberlik mesajı

Almanya’nın Brühl kentinde bir araya gelen “Müslüman ve Hristiyan İnisiyatifi” üyeleri, birlik, beraberlik ve barış mesajı verdiler.

İslam Toplumu Milli Görüş’e (IGMG) bağlı Brühl Camisi’nde “Barış sadece temenni değildir” temasıyla düzenlenen programa, Türklerin yanı sıra Almanlar da yoğun ilgi gösterdi.

Brühl Camisi’nin inisiyatif sorumlusu Hasan Güngör, 15 yıldır sürdürdürdükleri bu toplantılarla Müslüman ve Hristiyanları aynı çatı altında bir araya getirip, sorunlar hakkında birlikte konuşup çözüm yolu bulmaya çalıştıklarını ifade etti.

Birinci dünya savaşında başlayarak 20. yüzyıl sonuna kadar öldürülen insan sayısının 150 milyona ulaştığına dikkat çeken Güngör, Birleşmiş Milletlerin (BM) kuruluş gayesinin, barışı ve huzuru  korumak olduğunu ancak kuruluşundan bu yana savaşsız bir yıl geçmediğini ve BM’nin bunu durdurmak için etkin rol üstlenmediğini söyledi.

Herne Üniversitesi’nden Hüseyin İnam ise konuşmasında, İslam’ın bir barış dini olduğunu vurgulayarak, peygamberimizin Yahudilerle imzaladığı barış antlaşmalarının bunun delili olduğuna işaret etti.

“Bazı Müslüman ülkelerin yönetimlerinin diktatörlük üzerine kurulduğu ve bu ülkelerde özgürlük ve barışın nasıl temin edilebileceği” yönündeki soruya ise İnam şu yanıtı verdi: “Batılı ülkeler bu ülkelerde gerçek manada bir demokrasi istemiyorlar. Silah satışları özellikle son yıllarda büyük artış göstermiştir. Herşeye rağmen herkes barış istiyor, ancak bu barış isteği sadece bir temenniden ibaret olmamalı.”

Katolik Din Bilimci Dr. Werner Höbsch ise yapılan savaşların çok acı tablolar ortaya koyduğunu, barışın kin, nefret ve intikam duygusu üzerine değil, affetmekle mümkün olabileceğini belirtti. Höbsch ayrıca dünya barışının baskı ve haksızlıkların sona ermesiyle mümkün olabileceğine vurgu yaptı.

Gecenin sonunda konuklara, Türk mutfağının lezzetli yemekleri ikram edildi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu