Magazin

Başkan Aşıkoğlu, DİTİB personeli ile bayramlaştı

Köln – DİTİB Genel Merkez ve Sosyal Dayanışma Merkezi (ZSU) personeli Ramazan Bayramı‘nın ardından ilk mesai günü geleneksel bayramlaşma töreninde buluştu.

DİTİB Sergi Salonu‘nda düzenlenen bayramlaşma programına; DİTİB Genel Başkanı Prof. Dr. Nevzat Yaşar Aşıkoğlu’nun yanı sıra yönetim kurulu üyeleri ile Genel Merkez ve Sosyal Dayanışma Merkezi Derneği personeli katıldı.

Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan programda, DİTİB Genel Başkan Prof. Dr. Nevzat Yaşar Aşıkoğlu, „Cemiyetlerimizde ve genel merkezimizde rahmeti ve bereketi bol güzel bir Ramazan ayı yaşadık” dedi.

Yüzbinlerce insanla aynı iftar sofrasında bir araya gelindiğini söyleyen Aşıkoğlu sözlerine şöyle devam etti: “Cenabı Hakk’ın affına mazhar olmak için oruçların tutulduğu, Kur’an-ı Kerim’in hatim edildiği, fitre ve zekatların verildiği, namazların cemaatle eda edildiği, sahur ve iftar coşkusunun hanelerimizi kuşattığı, ahlaki duyguların varlığımızı aydınlattığı mübarek bir aydır Ramazan. 900’ü aşkın cemiyetimizde neredeyse her gün iftar sofraları kuruldu ve ikramda bulunuldu. Müslüman olsun veya olmasın iftar sofralarımızı birlikte paylaştık, gönlümüzü açtık ve Ramazan’ın güzelliklerini hep birlikte yaşadık. Genel Merkezimizde Ramazan ayı boyunca binlerce insanla birlikte iftar yaptık. Almanya’nın en ücra köşesinde de bu tür faaliyetler yapıldı. Ramazan’ın bir diğer özelliği de bu yıla mahsus olmak üzere ilk defa düzenlediğimiz Kitap ve Kültür Fuarı’nı ise on günde on binlerce kişi ziyaret etti. Bu fuarda hem kitaplarımızı insanlarımıza ulaştırmaya çalıştık, hem merkezimize gelen ziyaretçilerimize değişik bir faaliyeti gösterme fırsatı bulduk.

On bir ayın sultanı Ramazan’ı uğurladık. Müslümanın hayatındaki güzellikler devam ediyor. Yeni bir dönem başlıyor. Ramazan bitti, şimdi Kurban bayramı heyecanı başladı. Hacca gidecek olanları tarifi imkansız bir heyecan sardı. Kurban bayramına kadar olan zaman diliminde kardeşlerimize, komşularımıza, arkadaşlarımıza vekaletle kurban kesim organizasyonunu anlatacağız. Afrika’dan Asya’ya, Uzak Doğu’dan Güney Amerika’ya, adını bile duymadığımız ülkelerde hiç görmediğimiz ve tanımadığımız kardeşlerimize bu kurbanlar vesilesiyle yardım elimizi uzatacağız. 7 kıtada, 135 ülkenin 400 bölgesinde kurban kesim ve dağıtımı yapılacağını anlatacağız. Bu vesileyle Mübarek Ramazan bayramınızı tekrar tebrik ediyor, Cenabı Hakk‘tan; sıhhat, afiyet içerisinde daha nice güzel ramazanlara, bayramlara kavuşmamızı diliyorum.“

Dünden bu güne DİTİB’i değerlendiren Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Dilek ise şöyle konuştu: “Dini ve hayri bir teşkilat olduğumuzdan dolayı bizim hizmet anlayışımızda her daim gönüllülük esastır. Bu yapının ortada olduğu cami de 30 yıl öncesinde de büyüklerimiz fahri olarak çalışıyordu. Bu mabedi ayakta tutmak için fabrikalardan çıkardık buralara gelip hizmet veren büyüklerimizin mirasçıları olarak bizler de bu gönüllülük esasıyla 900’ü aşkın derneğimizde var gücümüzle çalışmaktayız. DİTİB‘in kuruluş felsefesinde gönüllülük ve adanmışlık var. Bu müesseseleri bize emanet eden ve ahirete irtihal etmiş olan büyüklerimizin ruhları şad olsun, Rabbim mekanlarını cennet eylesin. Bu emaneti aynı şuur, aynı bilinç, aynı hassasiyet ve aynı adanmışlık ruhu ile geleceğe taşıma iradesini, kudretini, basiretini ve ferasetini Rabbim bizlere bahşeylesin.”

Program, konuşmaların ardından DİTİB Genel Başkanı Prof. Dr. Nevzat Yaşar Aşıkoğlu ve yönetim kurulu üyelerinin personel ile bayramlaşmasıyla sona erdi.

Ercüment Aydın / Köln

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu