Gündem

10. Uluslararası Dünya Dili Türkçe Sempozyumu başladı

Bu yıl 10’uncusu düzenlenen “Uluslararası Dünya Dili Türkçe Sempozyumu”, Osmangazi Üniversitesinde (ESOGÜ)’de başladı. Programda konuşan YTB Başkan Yardımcısı Sayit Yusuf, yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın Türkçe yeterliliklerinin artırılması için YTB tarafından yapılan çalışmalara dikkat çekti.

ESOGÜ Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi (TÖMER)’in düzenlediği ‘Uluslararası Dünya Dili Türkçe Sempozyumu’ açılış töreni, ESOGÜ Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleşti. Törene, YTB Başkan Yardımcısı Sayit Yusuf, Eskişehir Vali Yardımcısı Aslan Avşarbey, ESOGÜ Rektörü Prof. Dr. Kemal Şenocak, Türk Dil Kurumu (TDK) Başkanı Prof. Dr. Gürer Gülsevin, ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Programda konuşan YTB başkan Yardımcısı Sayit Yusuf, yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın ana dili Türkçe ile ilgili problemlerinin olduğunu belirtti. Yusuf, Avrupa’da yaşayan vatandaşların Türkçeyi öğrenmelerine yönelik YTB tarafından pek çok faaliyet yürütüldüğünü kaydetti.

TDK Başkanı Prof. Dr. Gülsevin ise, son yıllarda milyonlarca kişinin Türkçe öğrendiğini belirterek, “Son 3-5 sene içerisinde anası, babası Türk olmayan, dili Türk olmayan acaba kaç kişi Türkçe öğrendi? Ben biliyorum cevabı: milyonlarca kişi. Türkiye’ye son birkaç yılda gelenleri düşünün. Milyonlarca kişi Türkçe öğreniyor. Sibirya’dan Bosna’ya kadar dağıttığımız kelimelerle Türk dili gerçekten bir dünya dili” dedi.

Eskişehir Vali Yardımcısı Aslan Avşarbey de Türk kültürünün asırlar boyu aktarılmasının en önemli unsurunun Türk dili olduğunun altını çizdi. ESOGÜ Rektörü Prof. Dr. Kemal Şenocak da, millet olarak tanımlanmanın en önemli şartlarından birinin aynı dili konuşmak ve kullanmak olduğunu vurguladı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu