Gündem

2 Milyon Hacı Adayı Arafat’a Çıkıyor

80 Bin Türk hacı adayı için heyecan dorukta. Arafat’a intikaller başladı.

Hac farizasını yerine getirmek için kutsal topraklara giden hacı adayları, Arafat’a hareket etti.

Hac farizası için kutsal topraklara gelen hacı adaylarının tamamı bugün itibarıyla Mekke’de.

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından kafileler için ayarlanan yüzlerce otobüs, Suud Hac Bakanlığı tarafından Türkiye için belirlenen güzergah üzerinden hacıları Arafat’a taşımaya başladı. Taşıma işlemlerinin tamamlanmasının ardından hacılar, yine Diyanet tarafından Arafat’ta hazırlanmış çadırlarda kalacak.

Hacılara Kumanya
Diyanet, Arafat vakfesi süresince hacılara kumanya ve su dağıtacak.

Klimalı Çadırlar
Hac mevsiminin yaz sıcaklarına denk gelmesi ve bölgenin doğal olarak sıcak olması nedeniyle Diyanet, hacı adaylarının etkilenmemesi için önlemler aldı. Diyanet, Arafat vakfesi süresince çadırlarda konaklayacak hacılar için klima ve yastık temin etti.

Hasta Hacılar İçin Sağlık Çadırı
Diyanet, Arafat öncesi hastalanan hacılar için bölgede sağlık çadırları kurdu. Hastanelerde yatmakta olan hacıları da Arafat’a intikal ettiren Diyanet, hasta hacılara hastane ortamında verilen sağlık hizmetinin aynı şekilde Arafat’ta da verilmesini sağlıyor.

Hacılar, bu geceden itibaren Arafat Vakfesini yerine getirecek ve arefe günü akşam namazıyla birlikte Müzdelife’ye intikal edecek. Müzdelife’de akşam ve yatsı namazını kıldıktan sonra yaklaşık 4,7 km yürüyerek cemarata yani şeytan taşlama noktasına ulaşacak. Şeytan taşlama işlemiden sonra hacılar sabah civarında otellerine intikal edecek.

Diyanet Haber

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu