Gündem

“2018 Yılı Vekâlet Yoluyla Kurban Kesim Programı” tanıtım toplantısı yapıldı

“2018 Yılı Vekâlet Yoluyla Kurban Kesim Programı” tanıtım toplantısı, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’ın katılımıyla gerçekleştirildi. Başkan Erbaş, toplantıda, bu yıl vekaletle kurban kesim bedelinin yurt içinde 850, yurt dışında ise 625 TL olarak belirlendiğini açıkladı.

Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı’nın (TDV) ortaklaşa yürüttüğü “2018 Yılı Vekâlet Yoluyla Kurban Kesim Programı” tanıtım toplantısı, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’ın katılımıyla gerçekleştirildi.
TDV Genel Merkezinde düzenlenen toplantıda konuşan Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, tüm kurban ibadetinin İslam alemi için faydalar getirmesi temennisinde bulundu.
Vekâletle Kurban Kesim Programı için bu yıl “Kurbanını Paylaş Kardeşinle Yakınlaş” sloganını belirlediklerini ifade eden Başkan Erbaş, TDV’nin Diyanet İşleri Başkanlığı ile işbirliği içinde kurbanlarını dini usullere uygun bir şeklide kesilmesini ve ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmasını isteyen vatandaşlara 1993 yılından beri yardımcı olduğunu söyledi.
Başkan Erbaş, TDV’nin ‘Emanetleriniz, emanetimizdir’ düsturuyla hareket ettiğinin altını çizerek, “Vakfımız, kurban faaliyetlerini büyük bir hassasiyet itina ile yürütmekte olup, dini esaslara uygun ve güven veren bir yapılanmayla bu yıl da gönül coğrafyamıza hizmet etmeye hazırdır” dedi.
“Yurt içinde 280 noktada, yurt dışında ise 145 ülkenin 436 bölgesinde kesim ve dağıtım yapılacak”
Program kapsamında yurt içinde 280 kesim bölgesinde, yurt dışında ise 145 ülkenin 436 bölgesinde Başkanlık personeli, TDV görevli ve gönüllüleri nezaretinde kesim ve dağıtım gerçekleştirileceğini aktaran Başkan Erbaş, şöyle konuştu:
“Vekaletle kurban kesim programı Türkiye’de müftülüklerimiz, yurt dışında ise büyükelçilikler, müşavirlikler, ateşelikler, koordinatörlükler ve ilgili ülkelerdeki dini idareler ve yerel kuruluşlarla işbirliği içerisinde yürütülmektedir. Yeryüzünde iyilik hakim oluncaya kadar durmaksızın çalışmayı şiar edinen vakfımız, kestiği kurbanları yurt içinde ihtiyaç sahiplerine, sığınmacılara, Kur’an kurslarına ve öğrenci yurtlarına ulaştırmaktadır. Yurt dışında ise öncelikle açlık, yoksulluk ve iç çatışmaların yoğun olduğu Afrika’dan başlamak üzere Orta Asya’dan Balkanlar’a, Kafkasya’dan Uzak Doğu ve Latin Amerika’ya kadar uzanan geniş bir coğrafyada mazlum kardeşlerimize kurban dağıtımı yapılmaktadır.”
“Vakfımız 25 yıldır tecrübesi, deneyimli kadrosu üstlendiği ulvi emanetin bilinci ve asla suistimale müsaade etmeyen disiplini ile vekaletle kurban kesimi noktasında öncü ve örnektir” diyen Başkan Erbaş, “Bugüne kadar 1 milyon 364 bin 158 hisse kurbanın kesim ve dağıtımı vakfımız tarafından gerçekleştirilmiştir” ifadelerini kullandı.

“FETÖ kurban ibadetini bir menfaat çarkına dönüştürdü”
Vakaleti alınan kurbanların vekalet sahiplerinin isimlerinin tek tek okunarak bizzat Diyanet İşleri Başkanlığı personeli, TDV görevli ve gönüllüleri nezaretinde kesildiğini belirten Başkan Erbaş, şöyle devam etti:
“Bu noktada 15 Temmuz destanına günler kala hain terör örgütü FETÖ’nün milletimizin imanını ve güvenini istismar ederek kurban ibadetini nasıl bir menfaat çarkına dönüştürdüğünü hatırlatmak isterim. Topladıkları kurban paralarını yerine ulaştırmayan örgüt, süfli emelleri uğruna milletimizin emanetini çarçur ettiği gibi Peygamberimizin ve İslam büyüklerinin adını da istismarına alet ederek onlar için kurban kesmek gibi asılsız vaatlerde bulunmuştur. Kurban ve yardım paralarının usulsüz bir biçimde televizyon programlarına, başka ülkelerdeki lobi faaliyetlerine ve seçim kampanyalarına, temsil, ağırlama işlerine, toplantı ve gezi etkinliklerine harcandığı hususlarının ortaya çıkmış olması acı bir gerçektir. İhanetin, emanete hıyanetin elbette dünyada olduğu gibi ahirette de ağır bir karşılığı vardır. Vatandaşlarımızı kurban vekaleti konusunda iyi niyetli, güvenilir, şeffaf ve potansiyel çalışmalara yönelmeye, istismara karşı uyanık ve hassas olmaya davet ediyorum.”
Din istismarıyla mücadele amacıyla 40 ilde daha bilinçlendirme seminerleri düzenlenecek
Din istismarıyla mücadele amacıyla geçtiğimiz aylarda 41 ilde gerçekleştirilen bilinçlendirme seminerlerinin 13-15 Temmuz arasında da kalan 40 ilde yapılacağını dile getiren Başkan Erbaş, “Başkanlığımızın birim amirleri, uzmanları, müftü ve vaizleri tarafından verilen seminer ve bilgilendirme ziyaretleri illerde vali ve rektörlerimizden il idari kadrolarına yazılı ve görsel basın organlarından sivil toplum kuruluşlarına din görevlilerimizden halkımıza uzanan geniş bir yelpazede muhataplarına ulaşmaktadır” şeklinde konuştu.

Yurt içi kurban bedeli 850 TL, yurt dışı kurban bedeli ise 625 TL
Başkan Erbaş, TDV tarafından bu yıl vekalet yoluyla kurban kesim bedellerinin yurt içinde 850 TL, yurt dışında ise 625 TL olarak belirlendiğini ifade ederek, “Vatandaşlarımız, www.diyanetvakfi.org.tr ve bagis.diyanetvakfi.org.tr adreslerinden online bağış yapabilmenin yanı sıra il ve ilçe müftülüklerimize, cami görevlilerimize, tüm PTT şubeleri ve anlaşmalı bankalar aracılığıyla da vekalet yoluyla kurban programına katılıp kurbanlarını vekalet yoluyla kestirebilirler” dedi.
Başkan Erbaş, vatandaşların (0312 416 90 00) numaralı çağrı merkezini arayarak kurban vekaleti hakkında detaylı bilgi alabileceklerini hatırlatarak, yurt dışında yaşayan gurbetçi vatandaşların da Din Hizmetleri Müşavirlikleri ve ataşelikler ile bu ülkelerdeki dernek ve din görevlileri vasıtasıyla kurban bağışlarını yapabileceklerini söyledi.
“Duamız, kurbanların aziz vatanımızda birlik ve bütünlüğümüzün, samimiyet ve kardeşliğimizin güçlenmesine vesile olması, Müslüman coğrafyalarda elimizin ulaştığı her noktaya barış, bereket, esenlik ve merhamet taşımasıdır” ifadelerini kullanan Başkan Erbaş, sözlerini şöyle tamamladı:
“Her yıl olduğu gibi bu yıl da cömert ve özverili milletimizin kurbanları dünya üzerinde en ücra ülkelere ulaşan birer güven ve muhabbet mektubu olacaktır.”
Toplantıda, Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Dr. Ekrem Keleş, Diyanet İşleri Başkan Yardımcıları Osman Tıraşçı, Dr. Selim Argun, Prof. Dr. Ramazan Muslu ve Burhan İşliyen, TDV Genel Müdürü Mehmet Savaş Polat da hazır bulundu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu