Aile-SağlıkGündemHaberler

30 Mart Uluslararası Sıfır Atık Günü ilan edildi

Berlin Büyükelçiliği İletişim Müşaviri Hasan Kocabıyık, "Sıfır Atık Projesi" ile ilgili basın bildirisi yayınladı.

Kocabıyık, Türkiye’nin iklim değişikliği ile mücadele ve sürdürülebilir kalkınma planları kapsamında sunduğu “sıfır atık” kararı BM Genel Kurulu’nda kabul edildiğine ilişkin yaptığı basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

30 Mart Uluslararası “Sıfır Atık Günü” ilan edildi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayesinde yürütülen ve beşinci yılına giren “Sıfır Atık Projesi” BM düzeyinde desteklendi ve 30 Mart “Uluslararası Sıfır Atık Günü” ilan edildi.

Sıfır Atık Projesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayesinde beş yıl önce başlatılan, yerelde atık oluşumunun önlenmesi, atık ayrıştırma ve dönüşüm sistemlerinin belediyelerce kurulması, atıkların yeniden değerlendirildiği inovatif projelerin geliştirilmesi, kaynakların verimli kullanıldığı üretim modellerinin artması gibi iklim değişikliğine karşı mücadelede ciddi öneme sahip adımlar içeren bir atılım olarak yıllar içerisinde Türkiye sınırlarını aşarak, çeşitli uluslararası platformlarda da gündeme geldi.

Emine Erdoğan, eylül ayında BM 77. Genel Kurulu Görüşmeleri sırasında New York’ta BM Genel Sekreteri ile bir araya gelmiş ve ikili iklim kriziyle mücadele kapsamında “Küresel Sıfır Atık İyi Niyet Beyanı” imzalamıştı.

Beyanda şu ifadeler yer almıştı:

“Paris Anlaşması ve 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi hedeflerine ulaşmak için, sürdürülebilir atık yönetimi ve iklim değişikliği arasındaki güçlü bağı anlayarak, atık oluşumunu önleme, azaltma, geri dönüşüm ve yeniden kullanım yollarını kabul ediyoruz. Sürdürülebilir atık yönetimi uygulamalarını hayata geçirmeyi taahhüt ediyoruz.

Sıfır atık yaklaşımını dünya çapında teşvik etmeye ve daha kapsamlı tanınması ve uygulanması için en iyi uygulamaları paylaşmaya söz veriyoruz. Ayrıca sorumlu atık üretimi ve tüketimini teşvik etmek için sıfır atık konusundaki girişim, kampanya, program, proje ve faaliyetleri desteklemeyi vadediyoruz.

Atık yönetimi konusunda benzer politikaların geliştirilmesini teşvik ederken Türkiye’nin Sıfır Atık Projesi gibi projelerden çıkarılan dersleri ve en iyi uygulamaları paylaşmayı taahhüt ediyoruz. BM üye devletlerini, BM sistemi kuruluşlarını ve sivil toplum, özel sektör, medya ve yerel yönetimlerin üyelerini, döngüsel ekonomiye küresel geçişi hızlandırmaya yardımcı olmak ve atıkların iklim değişikliği üzerindeki olumsuz etkisini azaltmak için stratejileri, yaklaşımları ve yanıtlarını uyumlu hale getirmeye çağırıyoruz.”

Türkiye’nin “Sıfır Atık” Kararı BM Genel Kurulunda Kabul Edildi

Son BM Genel Kurulu toplantısında ise Türkiye’nin iklim değişikliği ile mücadele ve sürdürülebilir kalkınma planları kapsamında sunduğu “sıfır atık” kararı BM Genel Kurulunda kabul edildi.

BM Genel Kurulu Türkiye’nin ana sunucusu, 105 ülkenin ise ortak sunucu olduğu kararı oydaşma ile kabul etti. Ortak sunucu ülkeler arasında Azerbaycan, Birleşik Arap Emirlikleri, Bangladeş, Endonezya, Finlandiya, İtalya, İsveç, Japonya ve Güney Kore gibi dünyanın farklı bölgelerinden ülkeler yer aldı.

Genel Kurul, 30 Mart’ı Uluslararası Sıfır Atık Günü İlan Etti

Alınan kararla 30 Mart Uluslararası Sıfır Atık Günü olarak kutlanacak. Ayrıca kararla, yerel ve ulusal sıfır atık girişimlerini teşvik etmek için bilgi, deneyim ve uzmanlığa dayalı, cinsiyet dengesi ve adil coğrafi temsil dikkate alınarak gönüllü ve seçkin kişilerden oluşan 3 yıl görev yapacak bir danışma kurulu kurulacak.

Sıfır atık girişimleri, çevreye duyarlı atık yönetimi, sürdürülebilir tüketim ve üretim konularının BM bünyesinde ele alınmasına devam edilmesi gerektiğini vurgulanan karar, üye devletleri ve BM ile diğer uluslararası ve bölgesel örgütleri sıfır atık girişimlerini uygulamaya teşvik ediyor.

BM Çevre Programı’nın bir sonraki Küresel Atık Yönetimi Görünümü raporunda sıfır atık girişimlerine de yer verilmesini istenen kararla, BM Genel Kurulu Başkanı’ndan 2023 yılında “sıfır atık” ve “Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Modellerine Yönelik 10 Yıllık Çerçeve Programı” konularında üst düzey bir toplantı düzenlemesi talep ediliyor.

Sıfır Atık Hareketinin 5. Yıl Dönümünde Sıfır Atık Zirvesi

Son BM Genel Kurulu toplantısında “sıfır atık” kararının kabul edilmesi ve 30 Mart’ın Uluslararası Sıfır Atık Günü kabul edilmesinin ardından İstanbul’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayesinde “Sıfır Atık Zirvesi” düzenleniyor.

Zirve, Sıfır Atık Hareketinin 5. yıl dönümünde iklim ve gençlik temasıyla 23 Aralık 2022 tarihinde Haliç Kongre Merkezinde gerçekleştirecek.

İklim değişikliği ile mücadelede gençlerin harekete geçirmeyi hedefleyen zirveye, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan ve çevreci sivil toplum kuruluşları, akademisyenler ve uluslararası temsilciler katılacak.

Zirvede, en iyi sıfır atık uygulamasını yürüten yerel yönetimlere, özel sektör kuruluşlarına, kamu kurumlarına ve medya kuruluşlarına ödüller verilecek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu