Aile-SağlıkFoto GaleriHaberlerMagazin

Aachen’da “Meme Kanseri ve Önlemleri” konulu konferansa yoğun ilgi

Almanya’nın Aachen kentinde kadınların büyük ilgi gösterdiği “Meme Kanseri, Teşhis, Önlem ve Tedavi” konulu konferansta konuşan Aachen Marienhospital’da çalışan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Havva Gündüz, erken tanının bu hastalıktan kurtulmakta çok büyük bir rol oynadığını söyledi.

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’ne (DİTİB) bağlı Aachen Yunus Emre Camii konferans salonunda düzenlenen programa çok sayıda dinleyici katıldı.

İstatistiklere göre her 8 kadından birine meme kanseri teşhisi konulduğuna vurgu yapan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Havva Gündüz, kadınlarda meme kanseri tüm kanserlerin içinde en çok ortaya çıkan kanser türü olduğunu ifade etti.

Erken teşhis hayat kurtarır

Erken tanının bu hastalıktan kurtulmanın en etkili faktör olduğuna dikkat çeken Dr. Gündüz, “Kadınların bu konuda kendilerine dikkat etmeleri, kanserin belirtilerini bilmeleri ve tanımaları gerektiğini, düzenli şekilde kanser taramalarına gitmeleri gerektiğini” söyledi. Dr. Gündüz, geç teşhis durumunda iyileşme oranının azaldığını belirtti.

Sinevizyon eşliğinde görsel olarak hastalığın risk faktörleri, meme kanserinin özellikleri ve tedavi yöntemlerinden bahseden Dr. Gündüz, “Meme kanseri olan çok hastamız var. İşim gereği devamlı meme kanseri hastalara bakıyorum. Bu sebeple kadınların erken tanı ile bu hastalığı kendilerinden uzak tutabilir ve hayatlarını kurtarabilir” açıklamasında bulundu.

Büyük beğeni toplayan sunumun ardından Dr. Havva Gündüz, katılımcılar tarafından kendisine yöneltilen tüm sorulara cevap verdi.

Günün anısına Aachen DİTİB Yunus Emre Camii yönetimi adına Dr. Gündüz’e çiçek takdim edildi.

Etkinliği düzenleyen Aachen DİTİB Yunus Emre Camii Başkan Yardımcısı ve Dahiliye – Hematoloji/Onkoloji Uzmanı Dr. Sema Akın da, duygu yüklü hitabından dolayı Dr. Havva Gündüz’e teşekkür etti.

Muhabbet dolu bir akşam geçirmenin keyfini çıkardıklarını belirten Dr. Akın, Aachen DİTİB Yunus Emre Camii derneğine, her zaman destek veren ve her kermeste emek veren tüm hanımlara ayrıca teşekkürlerini iletti. Etkinlik, hanımlara yönelik gerçekleşen çiğ köfte ikramıyla sona erdi.

Ercüment Aydın / Köln

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu