Haberler

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo Türkiye’ye geliyor

Suudi Gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın akıbetiyle ilgili soruşturma çok yönlü olarak sürüyor.

Ortak çalışma grubundaki Türk yetkililer başkonsoloslukta
ABD Başkanı Donald Trump’tan Kaşıkçı açıklaması

Kaşıkçı’nın kaybolmasını ABD yönetimi de yakından takip ediyor.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Suudi Arabistan’da kayıp gazeteci Cemal Kaşıkçı olayına ilişkin yapacağı görüşmelerin ardından, 17 Ekim Çarşamba günü Türkiye’ye gelecek.

Açıklama Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsünden geldi.

Pompeo’nun Kral Selman ile bir araya geleceği bildirilen açıklamada Dışişleri Bakanının Riyad ziyaretinin ardından Türkiye’de de temaslarda bulunacağı bildirildi.

Sözcü, Türk yetkililerin Suudi Arabistan hükümetinden tam ve şeffaf destek almasının ve kapsamlı bir soruşturma yapılmasının ardından sonuçların duyurulmasının gerekliliğini vurguladı.

Pompeo’nun Türkiye’deki temasları kapsamında Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile bir araya gelmesi bekleniyor.

Suudi reformistler için önemli bir platform olan Al Watan gazetesine katkı veren ve aynı zamanda Washington Post gazetesinde de yazılar yazan Cemal Kaşıkçı, 2 Ekim’de resmi işlemler için Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’na gittikten sonra ortadan kaybolmuştu.

Emniyet kaynaklarından alınan bilgide, Kaşıkçı’nın 2 Ekim’de evlilik işlemleri için gittiği Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’ndan bir daha çıkmadığı teyit edilirken, başkonsolosluk binasında aynı saatlerde, 2 uçakla İstanbul’a gelen aralarında yetkililerin de yer aldığı 15 Suudi vatandaşının bulunduğu, bu kişilerin daha sonra geldikleri ülkelere döndüklerinin belirlendiği kaydedilmişti.

Kaynak: TRT Haber

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu