Haberler

ABD ile Türkiye, bakanlara uygulanan yaptırımları karşılıklı olarak kaldırdı

ABD, İçişleri Bakanı Soylu ve Adalet Bakanı Gül’e yönelik yaptırımları kaldırdı. Türkiye de mütekabiliyet çerçevesinde ABD’ye yönelik yaptırımları kaldırma kararı aldı.

Amerikan Hazine Bakanlığı’nın 1 Ağustos’ta yürürlüğe sokulan yaptırım kararı kaldırıldı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Adalet Bakanı Abdülhamit Gül yaptırım listesinden çıkarıldı.

Karar, iki bakanın ABD’deki mal varlıklarına el konulması, seyahat yasağı ve ABD’li şirketlerle iş yapmasının yasaklanması gibi kısıtlamaları kapsıyordu.

ABD’nin Ağustos’taki yaptırım kararının ardından, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD’li bakanlar Ryan Zinke ile Jeff Sessions’un Türkiye’deki mal varlıklarının dondurulacağını açıklamıştı.

Washington’ın bugünkü adımına Ankara’dan da benzeri bir yanıt geldi.

Dışişleri Bakanlığından açıklama

ABD’nin Türk bakanlar üzerindeki yaptırım kararını kaldırması konusunda açıklama yapan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, ABD Hazine Bakanlığı’nın 1 Ağustos 2018 tarihinde İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Adalet Bakanı Abdulhamit Gül hakkında aldığı yaptırım kararını hatırlattı.

Aksoy, yaptırım kararına, diplomatik teamüllerin esasını oluşturan mütekabiliyet ilkesinin gereği olarak aynıyla mukabele edildiğini belirterek, “ABD Adalet Bakanı Jeff Sessions ile ABD İç Güvenlik Bakanı Kirsjten M. Nielsen ile ilgili olarak yaptırım uygulanması kararı almıştık.” dedi.

Aksoy, “ABD Adalet Bakanı Jeff Sessions ile ABD İç Güvenlik Bakanı Kirsjten M. Nielsen’e uygulanan; Türkiye’ye giriş yasağı, ülkemizdeki malvarlıklarının bloke edilmesi ve ülkemizdeki gerçek ve tüzel kişilerin adı geçenlerle her türlü mali işlem gerçekleştirmesinin ve ticari ilişkide bulunması yasağı kaldırılmıştır.” açıklamasını yaptı.

Kaynak: TRT Haber

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu