Haberler

Alman Anayasayı Koruma Teşkilatı Başkanı Maassen, giderayak fitne soktu

Görevden alınan Alman Anayasayı Koruma Teşkilatı Başkanı Maassen, Türkiye’de kanlı bir darbe girişiminde bulunan hain FETÖ’yü kollayıp DİTİB’i karalamaya çalışıyor

MİLLİYETÇİLİĞE TAKTI
Ancak buna rağmen Maassen’in fitne hamlesi, bazı eyaletlerde olumlu karşılandı. FETÖ’yü takibe almak istemeyen Kuzey Ren Vestfalya (NRW) Eyaleti Anayasayı Koruma Teşkilatı Başkanı Burkhard Freier, “DİTİB bir dini örgüt değil” dedi ve milliyetçi tutumu nedeniyle gizli servislerin gündeminde olduğunu belirtti.

‘DİTİB MİLLİYETÇİ AMA FANATİK DEĞİL’
Gizli servisler, DİTİB’in bazı kişilerin izlenmesiyle kontrol edilebileceğini düşünüyor. DİTİB’i dini cemaat olarak görmeyen gizli servisler, DİTİB’i “milliyetçi, fakat fanatik değil” diye değerlendirdi. Eyaletler, bu konuda açılacak olası bir davayı kaybetmekten de korkuyor. Eyaletler, DİTİB’in Almanya’da “anayasal düzene karşı çalışmaları” olduğuna dair belirtiler olmadığını da kaydetti.

SERAP’IN İŞİ GÜCÜ İHANET
Türkiye karşıtı çalışmaları ile bilinen NRW Uyum Müsteşarı Serap Güler, eyaletlerin takip için gereken hukuki zeminin olmadığına dikkat çektiği DİTİB’e rakip bir kurum oluşturulmasını istedi. Güler, “Ülkemizdeki liberal Müslümanların örgütlenmesi çok güzel olur” diyerek, Türkiye düşmanlarına malzeme verdi.

FRANKFURT

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu