Gündem

Almanya İçişleri Bakanı Seehofer’den kahraman Türk’e cesaret ödülü

Türk otobüs şoförü Uğur Altun, saldırıya uğrayan kadını hızla gelen trenin önünden alarak mutlak ölümden kurtardı. Uğur Altun’a ödülünü Almanya İçişleri Bakanı Seehofer takdim etti

ALMANYA’NIN Stuttgart kenti yakınlarındaki Kirchheim kasabasında otobüs şoförlüğü yağan Uğur Altun (37), mola verdiği sırada bir kadının imdat çığlığını duydu. Hemen yardıma koşan Altun, saçlarından tutulup hızla gelen trene doğru sürüklenen kadını ölümden kurtardı. Kendi hayatını da hiçe sayarak yaptığı bu davranış Altun’a, ZDF’in ‘medeni cesaret’ ödülünü getirdi.

SON ANDA ENGEL OLDU
SABAH’A konuşan Altun, “Olay geçen yıl 29 Aralık günü Wendlingen tren istasyonunda yaşandı. Şizofren olduğu belirlenen 23 yaşındaki siyahi bir kişi tren istasyonunda rastgele kadınlara vurmaya başlamış. Sakinleştirmek isteyen 27 yaşındaki kadını saçlarından sürükleyip trenin altına atmak isterken sesleri duydum. Hemen yardıma koştum. Son anda saldırganın üzerine atladım” dedi.

‘BU KADAR İLGİ BEKLEMEDİM’
ÜÇ saniye geç kalsa saldırganın kadını trenin önüne atacağını söyleyen Altun şöyle konuştu: “Ailem ve çevrem benimle gurur duyduklarını söyledi. Bu kadar ilgi göreceğimi beklememiştim. Ben sadece kadının hayatını kurtarmak istedim. İnsan hayatı söz konusu olduğunda tereddüt etmem. Hayatını kurtardığım kadın arayıp hem kendisi hem de ailesi adına teşekkür etti.”

150 KİŞİYİ GERİDE BIRAKTI
ALMAN devlet televizyonu ZDF’in Aktenzeichen XY isimli programı 1968 yılından beri yayınlanıyor. Kanal, son 17 yıldır cesaret örneği sergileyen isimlere kahramanlık ödülleri veriyor. ZDF jürisi 150 isim arasından bu yıl üç kişiyi bu ödüle layık gördü. Uğur Altun’a ödülünü Almanya İçişleri Bakanı Horst Seehofer takdim etti.

Fatih YILMAZ / STUTTGART

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu