Haberler

Almanya’da dizel alarmı! Dizel araç sahipleri endişeli

Almanya’da çevreyi kirlettikleri gerekçesiyle dizel araçların bazı kentlerde şehir merkezlerine girmelerinin yasaklanması kafaları karıştırdı. Çok sayıda dizel sürücüsü yakında araçlarını kullanamamaktan korkuyor. Gözler hükümetin bu konuda alacağı karara çevrildi.

Almanya’da yargının dizel araçların şehir merkezlerinde kullanılması konusundaki kararı yerel idarelere bırakması dizel araç sahiplerini endişelendirdi. Mahkeme kararının ardından Stuttgart, Frankfurt, Aachen gibi kentlerin belediye meclisleri dizel motorlu otomobillerin şehir merkezlerine giremeyecekleri yönünde karar aldılar. Konunun çok sayıda belediye meclisinin de gündeminde olması endişeleri artırıyor.

DİZELLER DEĞER KAYBEDECEK

Bu durumda sürücüler dizel araçlarını satarak, benzinli otomobillere yönelmek zorunda kalacak. Böylece dizel araçlar büyük oranda değer kaybına uğrayacak. Ya da dizel araçlara takılacak özel filtrelerle motorlardan salınacak zehirli karbonmonoksit değerleri düşürelecek. Bu durumda sürücüler büyük maliyetlerle motorlarına filtre taktırmak zorunda kalacak. Tüketici koruma örgütleri hükümetten endişeleri giderecek adımlar atmasını beklerden gözler Berlin’e çevrildi.

HÜKÜMET DEVREDE

Haftalık Spiegel dergisi Başbakan Angela Merkel’in Ulaştırma Bakanı Andreas Scheuer’i konuya acil çözüm bulmak üzere görevlendirdiğini yazdı. Dergide yayınlanan habere göre hükümet Euro 5 normundaki dizel araçlara özel katalizatör takılarak, söz konusu araçların yasaktan muaf hale gelmesini sağlamayı planlıyor. Bu bağlamda hükümet yetkilerinin otomobil fabrikalarıyla temasa geçerek, katalizatör sisteminin yenilenmesinden oluşacak masrafa katkı sağlamalarının istendiği de haberde yer aldı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu