Kültür-SanatMagazin

Almanya’da genç sanatçılar “Yolumuz Gurbete Düştü” şarkısıyla ırkçılığa seslendi

Almanya’nın Hanau kentinde 2 yıl önce gerçekleşen ırkçı terör saldırısına dikkat çekmek ve saldırıda hayatını kaybedenlerin hatırası için Almanya’da yaşayan 4 genç sanatçı saldırının yıl dönümünde “Yolumuz Gurbete Düştü” isimli eser ile dünyaya seslendi.

Almanya’nın Hanau kentinde 19 Şubat 2020’de düzenlenen ırkçı terör saldırısına dikkat çekmek için Almanya’da yaşayan 4 genç sanatçı saldırının yıl dönümünde “Yolumuz Gurbete Düştü” eseriyle ırkçılığa bir kez daha ‘dur’ diyor. Almanya’da yaşayan genç sanatçılar; Ceyda Ejder, Ozan Coşkun, Fatih Maraşlıoğlu ve Turna Kılıç Hanau saldırısının yıl dönümünde ırkçılığa karşı farkındalık oluşturmak için “Yolumuz Gurbete Düştü” eserini yaparak video klip çekti. YTB’nin destekleriyle hayata geçirilen eserin klibinin çekimleri ise Hanau’da gerçekleştirildi. Yönetmenliğini Ekrem Aydın’ın yaptığı eserin aranjörlüğünü ise Ali Saran üslendi. Eserde yer alan; “Yolumuz Gurbete Düştü, Hazin Hazin Ağlar Gönül” mısralarıyla Almanya’daki Türk toplumunun sesi olan genç sanatçılar tüm dünyaya sesleniyor ve ırkçılık ile teröre dikkat çekerek “yeter artık” diyor.

Hanau’da gerçekleştirilen ırkçı saldırıyı asla unutturmayacaklarının altını çizen YTB Başkanı Abdullah Eren de saldırının tarihe kazınması gereken bir olay olduğuna vurgu yaptı. Hayatını kaybeden vatandaşların ailelerinin her zaman yanında olduklarını belirten Eren, Hanau’da gerçekleşen terör saldırısına ilişkin her yıl hem Almanya’da hem de Türkiye’de farkındalık oluşturmak için programlar düzenlediklerini kaydetti.

DİASPORADAKİ GENÇLERİN ÇALIŞMALARI BİZLER İÇİN ÇOK ÖNEMLİ

Saldırıya dikkat çekmek için Almanya’daki Türk toplumuna mensup genç sanatçılar tarafından hazırlanan “Yolumuz Gurbete Düştü” eserinin çok değerli olduğunu söyleyen Eren, hafızalara kazınacak ve unutturulmaması gereken her projenin arkasında olduklarını belirtti. YTB’nin her zaman diasporadaki gençlerin çalışmalarına önem verdiğini ve desteklediği ifade eden Eren şunları kaydetti: “Saldırının ardından hemen vatandaşlar ve STK’ler tarafından organize edilen 15 bin kişinin katıldığı bir yürüyüş gerçekleştirmiştik. Cenazelerimizin bir kısmı Almanya’da, bir kısmı ise Çorum ve Ağrı’da defnedildi. Her seneyi devriyede vatandaşlarımızın kabirleri başında anma programları düzenliyoruz. YTB desteğiyle Hanau saldırısı kurbanı Gökhan Gültekin için memleketi ağrıda kütüphane açıldı. Hanau’yu anmak, bu konuya ilişkin farkındalığı artırmak YTB olarak bizim görevimiz. O günden bu yana bu olay unutulmasın diye birçok farkındalık kampanyası yürütüyoruz. Her platformda ırkçılığa ve teröre ‘yeter artık’ demeye devam edeceğiz”

Hazırlanan esere YTB’nin Youtube sayfasından ulaşabilirsiniz: https://www.youtube.com/watch?v=jLjwf82Z4u8

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu