Gündem

Almanya’da kasaba halkı camiye karşı çıktı

Almanya’nın Bavyera eyaletinde yer alan Kaufbeuren kasabasında Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’ne (DİTİB) bağlı caminin yapımını halk istemedi.

Kaufbeuren DİTİB Camii’nin Untere Au ticari bölgesinde Belediye’ye ait bir arsayı irsi hasılat kirası (Erbpacht) yöntemi ile alarak yeni cami yapmak isteği Kasım 2017’de Belediye Meclisi oturumunda 2/3 oy çokluğu ile onaylandığı halde Kaufbeuren ve civarındaki 80 yaşında emekli bir kriminal polis öncülüğündeki cami karşıtları camiyi engellemeyi başardılar. 5.000 metrekarelik daha geniş bir yere taşınmanın zaruri olduğunu halka CSU’lu Belediye Başkanı Stefan Bosse sunuculuğunda açıklanmıştı. DİTİB Kaufbeuren Yönetimi aylardır her türlü imkanı değerlendirerek halka projelerini detaylı şekilde anlattıktan sonra cami karşıtları da İslam düşmanları ile şehir meydanında miting düzenlemişlerdi. Kaufbeuren halkı ise mitingi rahatsız ederek İslam düşmanlarını şehirlerinde görmek istemediklerini açıkça ilan etmişlerdi. Cami karşıtları İslam dinini “patlamaya hazır bomba” ve Kuran’ı “teröre ve öldürmeye izin” olarak nitelendirmişlerdi.

Cami yapımına halktan onay yok
AfD Partisi destekli vatandaşların cami yapımını engellemek için 3254 imza toplamalarından dolayı 22 Temmuz 2018 Pazar günü “Kaufbeuren Belediyesi’ne ait Untere Au ticari bölgesindeki arsanın DİTİB Türk-İslam Cemiyeti’ne verilmesine karşı mısınız?” sorusu ile 45.000 nüfuslu şehirde halkoylaması yapıldı. 33.598 seçmenden %45,03 katılım oldu ve oyların %59,63’ü olan 8.992 kişi cami yapımını karşı olduğu için en az 6.800 oy şartı yerine gelmiş oldu. Caminin taşınmasını isteyen 6.087 seçmenin oy oranı %40,37’de kaldı.
Cami karşıtları çok amatörce çalıştıkları halde ve kilise ile çok sayıda STK ve CSU’lu Belediye Başkanı ile SPD, FDP ve Yeşiller Partileri de Belediye arsası üzerinde camiyi daha iyi denetlemek için bile olsa yeni caminin yapımını destekledikleri halde cami karşıtlarının oylamayı açık farkla kazanması herkesi şaşırttı.
DİTİB Kaufbeuren yönetimi, “İki yıldan beri çalıştığımız bu alan iptal edildi. Bu sonuç iki sene boyunca geçerli olacak. Yeni cami yapımına başından beri destek veren Belediye Başkanı Bosse ile yeniden görüşerek bu sefer özel arsa sahiplerinden başka çözümler arayacağız” dediler.

Aykan İnan / Kaufbeuren

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu