Ana Sayfa Haber Almanya’da küçük silahların hızlı artışı endişe verici

Almanya’da küçük silahların hızlı artışı endişe verici

Almanya’da küçük ve hafif çaplı silah ruhsatı alanların sayısı arttı. Bu kategoriye kurusıkı, göz yaşartıcı ve sinyal tabancaları giriyor. Almanyanın 16 eyaletindeki içişleri bakanlıkları, küçük silah ruhsatlarının sayısı 2014 yılından bu yıl ekim sonuna kadar yüzde 130 oranında artarak 599 bin 940’a yükseldiği ifade edildi.

2017 sonunda ulusal silah kütüğüne kayıtlı küçük silahların sayısı 557 bin 50’di. Silah ruhsatına gösterilen ilginin artmasına son yıllarda terör saldırılarının yol açtığı güvensizlik gerekçe gösteriliyor. 2018 yılında da yüzde 130 oranında artarak rekor kırdı.

Alman Yeşiller partisi iç politika sözcüsü İrene Mihaliç “özel silahların güvenliği arttırmayıp anlaşmazlıkları şiddete dönüştürme potansiyelinin bulunduğunu” söyledi.

Almanya Polis Sendikası Başkan Yardımcısı Jörg Radek silah sayısının artmasına olumsuz tepki göstererek, “Almanya’nın ABD’ye benzememesine dikkat etmek gerektiğini” söyledi. Radek söz konusu silahların “usulüne uygun kullanılmama ve sahibini yaralama riskinin bulunduğunu” belirtti.