Haberler

Almanya’dan DEAŞ’a karşı savaşa giden gönüllülerin sayısında artış

Neue Osnabrücker Zeitung (NOZ)’un edindiği bilgilere göre Almanya’dan terör örgütü DEAŞ’a karşı savaşmaya giden gönüllülerin sayısında ciddi artış bulunuyor. Sol Parti Meclis Grubunun sorusunu yanıtlayan Federal Alman İçişleri Bakanlığı, Nisan 2017’den bu yana kadar 45 kişinin daha Almanya’dan Suriye ve Irak’ta ki Kürt milislerine katılma amacı ile çıkış yatığını bildirdi. Nisan 2017’den önce bu sayının 204 kişi olduğunu ve aralarında 69 kişinin Alman olduğunu bildirdi.

Bakanlığın açıklamasına göre Irak ve Suriye’deki Kürt milislere katılan toplam 249 kişiden 21’in öldürüldüğü bildirildi. Nisan 2017’den sonra Suriye ve Irak’tan Almanya’ya geri dönenlerin sayılarının 22 olduğu, bu tarihten daha önce ise 102 kişinin Almanya’ya geri geldiği duyuruldu.

Sol Parti Milletvekili Ulla Jelpke ise Irak ve Suriye’den geri dönen insanların Kürt Halk Savunma Taburlarında ve gönüllü ordularda DEAŞ’a karşı mücadele ettiklerini ifade ederek, Almanya’ya girişlerinde kendilerine terör örgütüne üye olmaktan işlem yapıldıklarını eleştirdi. Federal Kriminal Dairesi (BKA) şuan Irak ve Suriye’den dönen 32 kişiye karşı soruşturma başlattı. Bunun 27’si terör örgütüne üyelik şüphesinden başlatıldığı ve 16 soruşturmanın ise kapandığı bildirildi. Geri dönenler arasında tehlike unsuru kategorisinde iki kişi bulunuyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu