Gündem

Almanya’dan fitne kanalına büyük ödenek

FETÖ’cülerin sesi haline gelen PKK sevici Deutsche Welle’nin Türkçe kanal kurması için dev bütçe ayrıldı. Amaç, yanlı yayınlarla Almanyalı Türklerin Türkiye ile bağını koparmak.

Almanya’nın uluslararası yayın kuruluşu Deutsche Welle (DW), kurmayı planladığı Türkçe televizyon için 7 milyon euroluk ek bütçe talep etti. Talep, Federal Parlamento’nun bütçe görüşmeleri sırasında ortaya çıktı. Terör örgütleri FETÖ ve PKK’ya sempati ile bakıp masumlaştırıcı haberler yapan Deutsche Welle’nin talep gerekçesi ise, “Dezenformasyon ve propagandaya karşı denge unsuru oluşturmak” oldu.

Amaç: Türk Medyasını Susturmak

Daha önce 5 milyon euro bütçe alan DW, Türkçe televizyon ile Almanyalı Türklerde kendi dikte ettiği algının hâkim olmasını, Türkiye ile gönül bağının kopmasını hedefliyor. SABAH gibi Türklerin her sorununu dile getiren, haksızlıklar karşısında ses çıkaran medya istemeyen Almanya, ülkede kuklası olacak, her dediğini hayata geçirecek bir Türkçe medya oluşturmak gayretinde.

DAHA ÖNCE DENENDİ

Alman Hükümeti, kendi Türkçe medyasını daha önce de oluşturmaya çalıştı. 2009 yılında Alman Haber Ajansı (dpa) Türkçe haber hizmeti vermeye başladı ancak, ömrü uzun olmadı. Şimdi aynı proje daha etkili olacağı gerekçesi ile televizyon kanalı üzerinden denenmek isteniyor. Bunun küçük adımları da ZDF’in alt kanallarında hain Can Dündar’a program yaptırmakla başladı.

PKK ve FETÖ’nün Sesi

DW, çok sayıda FETÖ firarisi subayı ekrana taşıyıp Türkiye aleyhinde propaganda yapmalarını sağladı. Her tartışmalı gösteri ve eylemden sonra PKK’nın savunuculuğunu üstlendi. PKK’nın seslerine ekran ve internet sayfalarında yer verdi. Türkiye’deki seçim dönemlerinde AK Parti ve Cumhurbaşkanı Erdoğan aleyhine yayınlar yaptı. Can Dündar, Deniz Yücel, Doğan Akhanlı gibi pek çok Türkiye aleyhine çalışan isimleri özgürlük isteyen masum insanlar gibi gösterdi.

Fikir Babası Yeni Cem Özdemir

Türkiye ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a karşı yürütülen tüm kara propagandanın mimarı olan sözde Ermeni soykırımı yalanını Alman Meclisi’ne getiren Yeşiller Partisi eski Eşbaşkanı Cem Özdemir, DW Türkçe televizyon kanalının da fikir babası oldu. Özdemir, geçen yıl bir gazeteye verdiği demecinde, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yanlış propagandasına karşılık vermek ve Avrupa’ya yayın yapan Türk televizyonlarına meydanı bırakmamak için Arte gibi bir kanalın kurulması gerek” demişti. Bu açıklamadan sonra Türkçe televizyon fikri gelişti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu