Haberler

Avusturya’da ırkçı iğrenç saldırı

27 yıldır Avusturya’da yaşayan ve vatandaşı olan Türk işkadını Şükran Çimen Fidan, Avusturyalı kadının ırkçı iğrenç saldırısına maruz kaldı.

Avusturya’da aşırı sağcılar hükümeti, ırkçılığı sokaklara taşıdı. Şükran Çimen Fidan, alışveriş için gittiği marketin otoparkına aracını park etti. Irkçı partisi FPÖ yanlısı yaşlı bir kadın, sadece 4 araç olmasına rağmen Fidan’dan aracını çekmesini istedi.

Irçı kadın ve market sahibinden iğreç saldırı şöyle anlattı:

Yaşlı kadının isteğini “Her yer boş, başka yere koyabilirsiniz” diyerek geri çeviren Fidan, alışveris için markete girdi. Alışveriş yaptığı sırada ırkçı kadın arkadan gelerek Fidan’a “Pis Türk git domates ve biberini Erdoğan alsın. Terk edin Avusturya’yı” diyerek hakaretler yağdırdı. Hadsiz kadın daha da ileri giderek Fidan‘ı itelemeye başladı. ‘Haddini bil. Benim devlet başkanıma hakaret edemezsin’ diyemezsin cevap veren Fidan’ın tekrar bağıra bağıra üzerine yürüdü. Fidan da itiklemesine cevap vererek yaşlı kadının üzerine yürüyerek onu itikledi. Yıllardır alışveriş yaptığı markette çalışanlar da alışveriş arabasının önünü keserek bantta alışveriş yaptığı ürünleri alıp geri götürmek istediler.

Şükran Çimen Fidan iğrenç saldırıdan ve 27 yıl Avusturya’da işkadını ve Avusturya vatandaşı olmaktan üzüntü duyduğunu dile getirdi. Fidan şöyle devam etti: “Telefonumun kamerasını açıp aracının fotoğrafını çektim. Kadın bana ‘özür dilersen uzlaşabiliriz’ dedi. Ben de ‘Benim devlet başkanımı domatese bibere alet edemezsin’ dedim. Marketin sorumlusu da bana ırkçı saldırı yaptı. O kadar dolmuş ki bu kadın Türk olmam nedeniyle hakaret etti. Çevremdeki insanlar, ‘Burada yaşıyorsan yatırımlarını buraya yapacaksın’“ dediler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu