Gündem

Barbaros Hayreddin Paşa gemisini Yunan fırkateyni taciz etti

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Doğu Akdeniz’de araştırma yapan Barbaros Hayreddin Paşa gemisini taciz eden Yunan fırkateyni engellendi.

Barbaros Hayrettin Paşa araştırma gemisi, dün akşamdan itibaren, Doğu Akdeniz’de önceden ilan edilen Türkiye’ye ait Güzelyurt Araştırma Sahası’nda çalışmalarına başladı.

Gemi, sabah saatlerindeki çalışmaları sırasında, Yunanistan’a ait fırkateyn tarafından taciz edildi. Bunun üzerine, bölgedeki Deniz Kuvvetleri Komutanlığına bağlı unsurlar, araştırma gemisini uluslararası hukuk ve teamüllere aykırı olarak taciz eden Yunan gemisinin faaliyetini önledi.

Araştırma gemisinin çalışmalarının Türkiye’nin uluslararası hukuktan doğan hak ve menfaatleri doğrultusunda güvenli ve iyi komşuluk ilişkilerine saygılı bir şekilde devam ettiğini belirten yetkililer, çevre denizlerdeki faaliyetlerin daima komşuların hak ve hukukuna saygılı, ancak aynı zamanda hakların korunması noktasında da duyarlı ve kararlı olarak planlandığı şekilde sürdürüldüğünü vurguladı.

Enerji Bakanlığı’ndan açıklama

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Barbaros Hayreddin Paşa Sismik Araştırma Gemimizin Akdeniz’deki kıta sahanlığımızda bugün başlattığı sismik araştırma faaliyeti Yunanistan Deniz Kuvvetleri tarafından taciz edilmeye çalışılmıştır.” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, söz konusu müdahale çabasının Barbaros Hayreddin Paşa Sismik Gemisine refakat eden Deniz Kuvvetleri Komutanlığına bağlı unsurlar tarafından yapılan manevralarla engellendiği belirtildi.

Türkiye’nin kendi münhasır ekonomik bölgesinde uluslararası hukuka uygun gerçekleştirdiği faaliyetlerin engellenmeye çalışılmasının uluslararası hukuk kurallarıyla hiçbir şekilde bağdaşmadığının belirtildiği açıklamada, “Türkiye uluslararası hukuktan kaynaklı haklarını sonuna kadar savunmaya devam edecektir. Yunanistan’a ikili ilişkilerin ve iyi komşuluk ilişkilerinin sürmesi adına hukuk dışı kurallara tevessül etmemesi ve bölgedeki gerilimi tırmandıracak her türlü girişimden uzak durmasını tavsiye ediyoruz.” ifadelerine yer verildi.

“Yunanistan’ın taciz eylemleriyle bir yere varması mümkün değildir”

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Barbaros Hayreddin Paşa gemisinin Akdeniz’deki sismik araştırma faaliyetinin Yunan gemisi tarafından taciz edilmesini kınadıklarını ifade etti. Çelik, Yunan gemisine gereken cevabın Deniz Kuvvetleri tarafından verildiğini söyledi.

Yunanistan’ın, provokatif eylemlere imza atan savunma bakanı başta olmak üzere uluslararası hukuku sistematik olarak çiğnediğini, bunun sonucunda tek taraflı eylemlere giriştiğini belirten Çelik, “Bu taciz eylemlerine gerekli cevabın Türkiye tarafından en etkili şekilde verileceğini en iyi bilen ülke Yunanistan’dır. Hak ve menfaatlerimize sonuna kadar sahip çıkacağımız açıktır.” dedi.

Çelik, “Yunanistan’ın son zamanlarda göz göre göre hukuku çiğneyen taciz eylemleri ile bir yere varması mümkün değildir. Her seferinde gereken karşılığı görmektedir. Yunanistan’ın taciz eylemlerine karşı güvenlik güçlerimiz tarafından verilen cevapları her zaman çok güçlü bir şekilde destekliyoruz. Hak ve menfaatlerimizin korunmasına dönük kararlı politikaların tavizsiz şekilde süreceğini bir kere daha vurguluyoruz.” ifadelerini kullandı.

Çelik, Yunanistan için en akıllıca yolun hukuka saygılı olmak ve gerilimi tırmandıracak eylemlerden uzak durmak olduğunu belirtti.

Türkiye’den Yunanistan’a uyarı

Öte yandan, Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Barbaros Hayreddin Paşa gemisi tarafından Türkiye’nin Akdeniz’deki kıta sahanlığında bu sabah itibarıyla yeni bir sismik araştırma faaliyetine başlandığı hatırlatıldı.

Açıklamada, “Yunanistan Dışişleri Bakanlığı tarafından bu hususta dün yapılan basın açıklaması uluslararası hukuk bakımından tamamen temelsizdir. Yunanistan’ın gerçekçi olmayan iddialarında ısrar etmesi, ikili ilişkilere ve bölge istikrarına zarar vermekten başka bir sonuç doğurmayacaktır.” ifadesine yer verildi.

Türkiye’nin kıta sahanlığında uluslararası hukuktan kaynaklanan egemen hak ve yetkilerini kullanmaya devam edeceğinin altı çizilen açıklamada, “Bu vesileyle Yunanistan’a bölgede bir tırmanmaya neden olacak davranışlardan uzak durmasını salık veriyoruz.” ifadesi kullanıldı.

“Araştırma gemisinin taciz edilmesini kınıyoruz”

Doğu Akdeniz’de Türkiye’ye ait Güzelyurt Araştırma Sahası’nda dün çalışmalarına başlayan ve sabah saatlerinde Yunanistan’a ait fırkateyn tarafından taciz edilen Barbaros Hayreddin Paşa araştırma gemisi ile ilgili AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, “Barbaros Hayreddin Paşa gemisinin Akdeniz’deki sismik araştırma faaliyetinin Yunan gemisi tarafından taciz edilmesini kınıyoruz.” dedi.

Kaynak: AA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu