Haberler

Beşköy sel felaketinin yıl dönümünde kayıplar anıldı

Doğu Karadeniz’in ve Trabzon’un korkulu rüyası olan sel taşkınlarının en acılılarından biri olan ve 47 vatandaşın hayatını kaybettiği Beşköy sel felaketinin yıl dönümünde kayıplar anılıyor.
Trabzon Vakıflar Bölge Müdürü Orhan Kahveci, yayınladığı bir mesaj ile sel felaketinde hayatını kaybedenleri andı. Kahveci mesajında; ”Beşköy sel felaketin sene-i devriyesinde acılarımız birkezdaha tazelendi. Elim bir olaydı.Koca bir çarşıyı sel alıp götürmüştü.Dostlarımızı arkadaşlarımızı komşularımızı kaybetmiştik.O gün adeta can pazarı yaşanmıştı.İnsanlar evleriyle birlikte suya sele taşa karışmıştı.olay yerine ilk ulaşanlardan biriydim.Hiç unutmadım unutmayacağım.O sel felaketinde hayatını kaybeden kardeşlerime Alla’tan rahmet diliyorum kederli ailelerine taziyelerimi bir kezdaha sunuyorum.Hayatta olanlara bereketli ömürler Allah’tan diliyorum.” ifadeleri kullandı. 1998 Sel Felaketinin Bilânçosu Beşköy: 47 vatandaş hayatını kaybetti. 62 konut, 63 işyeri, Belediye garajı, İlköğretim Okulu, değirmen, cami ve cami lojmanı tamamen yıkıldı. Köprübaşı: 1 ev, 1 işyeri ve içmesuyu şebekesi tamamen yıkıldı. 13 işyeri orta derecede hasara uğradı. DSİ tarafından yapılan taşkın koruma settinin 250 metrelik bölümü tahrip oldu. Sürmene: 152 işyeri, 14 ev, 1 apartman, 5 sanayi tesisi orta derecede hasar gördü. 60 dekar tarım arazisi ve Manahos deresindeki 200 metrelik taşkın koruma setinde hasar meydana geldi. Sürmene-Köprübaşı-Beşköy karayolunun %70’i tahrip oldu.
Köprübaşı ilçesi ve Beşköy Mahallesinde 1998 yılında meydana gelen sel felaketinde hayatını kaybeden 47 vatandaş için anma merasimi düzenlendi.
7 Ağustos 1998 yılında meydana gelen sel felaketinde hayatını kaybeden 47 vatandaş için her yıl düzenlene anma merasimine Köprübaşı Kaymakamı Aydın Yanık, Köprübaşı Belediye Başkanı Ahmet Tekke’nin yanı sıra yerel yetkililer ile çok sayıda vatandaş katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Kur’an-ı Kerim tilavet edildi ve dualar edildi. Köprübaşı Belediye Başkanı Ahmet Tekke günün anlam ve önemine binaen konuşma yaptı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu