Gündem

Çavuşoğlu, gerginliğe ısrar eden Trump’a “Eski Türkiye yok.“

Ankara, ABD’nin yaptırımına karşı Washington’u ‘tatlı sert’ uyardı. Çavuşoğlu, Pompeo’ya “Eski Türkiye yok. Gerginlikte ısrar ederseniz İncirlik ve İzmir Üsleri’ni gözden geçiririz” dedi.
ABD Başkanı Trump yönetiminin iki bakanımıza yaptırım skandalı sonrası Ankara, ”misilleme” kararı aldı ancak bir gün öncesine kadar girişimlerini sürdürdü. Bu konuda son temas Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile ABD’li mevkidaşı Bakanı Mike Pompeo arasında Singapur’da yaşandı.
Çavuşoğlu’nun, ”Türkiye’den baskı ve tehditle kimse bir şey elde edemez. Gerilimi tırmandırmaya devam ederseniz alacağınız pek çok cevabın yanı sıra İncirlik ve İzmir Hava Üsleri’nin durumunu da gözden geçirmek zorunda kalabiliriz” diyerek birçok mesaj verdiği ortaya çıktı: Türk adaletinin verdiği bir karara karşı bakanlarımıza yönelik hukuksuz bir yaptırıma gidilmesi, Türk milletinin sessiz kalmayacağı bir gelişmedir. ABD’nin bu tavrına karşı, illa ki bir cevap verilecektir. Müttefiklikle ve hukukla bağdaşmayan kararlarınızı yeniden gözden geçirmenizi öneriyoruz. Artık karşınızda eski Türkiye yok. Gücünü doğrudan milletten alan kararlı bir liderimiz var. Müttefikliğe ve hukuka aykırı yaptırımlarınıza karşı vereceğimiz refleksler sizi şaşırtabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu