Haberler

CIA Direktörü Haspel, “İddialar doğruysa Trump siyasi bedel ödeyebilir”

Amerikan CNN kanalının Uluslararası Diplomasi Editörü Nic Robertson, CIA Direktörü Gina Haspel’in Türkiye’de Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesiyle ilgili delilleri gördüğü iddiasını, ‘Eğer bu iddialar doğruysa Trump, Muhammed bin Selman ile yakın durmayı sürdürmenin siyasi bedelini ödeyebilir’ şeklinde değerlendirdi.

CNN’in Uluslararası Diplomasi Editörü Nic Robertson, Kaşıkçı’nın öldürülmesiyle ilgili son durumu ele aldığı makalesinde, ABD’nin Suudi Arabistan ile pozisyonunu değerlendirdi.

Türkiye’nin elindeki bilgileri geçen hafta ülkeyi ziyaret eden ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) Direktörü Gina Haspel ile paylaşmış olabileceğini belirten Robertson, şu ifadeleri kullandı:

“Eğer bu iddialar doğruysa Trump, Muhammed bin Selman ile yakın durmayı sürdürmenin siyasi bedelini ödeyebilir. Trump, zaten Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Kuzey Kore lideri Kim Jong-Un ile anlaşılmaz düzeyde bir yakınlık kurdu. Bin Selman üzerinde yetersiz bir karara vardığı kanıtlanırsa, bu durum Trump’ın diğer otokratlarla samimiyetinin de mercek altına alınmasının yolunu açar.”

“TRUMP’IN DİKKATİ DAĞILDI”

Cemal Kaşıkçı cinayetiyle ilgili düğümleri çözebilecek tek kişinin, ABD Başkanı Donald Trump olduğunu savunan Robertson, onun da dikkatinin ülkenin iç meselelerine çevrildiğini belirtti.

Robertson, makalesinde, “Cemal Kaşıkçı’nın cinayeti üzerinde tartışmalar yapıldı. Silahlar çekildi, siperler alındı ve bu konuyu çözüme kavuşturabilme ihtimali olan tek adamın (Başkan Trump) dikkati de dağıtıldı.” ifadesini kullandı.

“TÜRKİYE ELİNDEKİ DELİLLLERİ ADIM ADIM ELE ALIYOR”

Deneyimli editör Robertson, Trump’ın gündeminde yaklaşan ara seçimlerin yanı sıra ülke içindeki nefret suçları ve demokratlara gönderilen şüpheli paketlerin olduğuna işaret etti.

Robertson, makalesinde hafta sonu Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile kısaca bir sohbet ettiğini belirterek, Çavuşoğlu’nun Türkiye’nin elindeki delilleri adım adım ele aldığını söylediğini aktardı.

“AVANTAJ ERDOĞAN’DA”

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil El Cübeyr’in Kaşıkçı hakkındaki açıklamaları yaparken bir taraftan da işlerin Suudi Arabistan için işlerin nasıl kötüye gittiğini bilen en iyi kişi olduğunu belirten Robertson, “Cübeyr arayı kapatmaya çalışıyor ve açıkça hüsrana uğradığı görülüyor. Avantaj Erdoğan’da.” değerlendirmesinde bulundu.

“TÜRKİYE, DAHA FAZLA DELİLİ TRUMP YÖNETİMİNİN YÜZÜNE ÇARPABİLİR”

Trump’ın ara seçimlerden önce Prens Muhammed bin Selman konusunda bir karara varmayacak gibi göründüğüne dikkati çeken Robertson, Türkiye’nin daha fazla delili “Trump yönetiminin yüzüne çarpmak zorunda kalabileceği” yorumunu yaptı.
KAYNAK: AA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu