Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Kabinesi açılış törenini yaptı

“Millî iradenin üzerinde hiçbir fâni güç tanımıyoruz”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Kabinesi 1. Toplantısı Açılış Töreni’nde yaptığı konuşmada, “Şehadetle ve gazilikle girdiğimiz Anadolu topraklarını, aradan geçen bin yılın ardından, yine aynı inançla, aynı azim ve kararlılıkla savunuyoruz. Ecdadımızın emanetini yere düşürmemek, ezanlarımızı susturtmamak, bayrağı indirtmemek, haysiyetimizi çiğnetmemek için alın terimizle ve gerektiğinde canımızı ortaya koyarak mücadelemizi sürdürüyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, eski Meclis binasında yapılan Cumhurbaşkanlığı Kabinesi 1. Toplantısı Açılış Töreni’ne katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, törende yaptığı konuşmada, yeni yönetim sistemine göre kurulan kabinenin ilk toplantısının, tıpkı 98 yıl önce olduğu gibi eski Meclis binasında yaptıklarını belirterek, “Okunan binlerce Hatmi Şerifin duasına eşlik edip, Cuma Namazını Hacı Bayram Veli Camimizde kıldık. Ardından milletimizle kucaklaşarak, hasbihâl ederek, hasret gidererek eski Meclis binamıza geldik. Hemen yanımızdaki birinci Meclis binasında başlayıp, 1924 yılından itibaren bu binada süren büyük mücadeleyi bir kez daha yâd etmek üzere buradayız” dedi.

Türkiye’nin, 24 Haziran seçimleriyle yaşadığı tarihî dönüşümün ilk adımını, millî iradenin tecelligahı olan eski Meclis binasında ve milletin şahitliğinde attıklarını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti: “Meclis’in açılışı için Cuma saati, bu mübarek günün bereketinden ve feyzinden istifade edebilmek amacıyla seçilmişti. Biz de yine bir mübarek Cuma günü, aynı hissiyatla burada toplandık.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, tıpkı 98 yıl önce olduğu gibi bugün de, millî iradenin üzerinde hiçbir fâni güç tanımadıklarını belirterek, “Kurtuluş Savaşımızın başkomutanı, birinci Meclis’imizin ve devletimizin ilk başkanı, Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile istiklalimizin kazanılmasında emeği geçen tüm milletvekillerimizi, komutanlarımızı, askerlerimizi, yedisinden yetmiş yedisine, erkeğinden kadınına tüm kahramanlarımızı tazimle, rahmetle yâd ediyorum” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Birinci Meclis’in gazi bir Meclis olduğunu hatırlatarak, şu andaki Meclis’in de gazilikle şereflendiğini vurguladı.  İlk Meclis’ten bugüne kadar millî iradenin temsilcisi olarak görev yapmış tüm milletvekillerini saygıyla andığını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni yönetim sisteminin merkezi olan Beştepe’deki Cumhurbaşkanlığı Külliyesinin de gazi bir mekân olduğuna işaret etti.  Millet olarak şehadetle ve gazilikle girdiğimiz Anadolu topraklarını aradan geçen bin yılın ardından yine aynı inançla, aynı azim ve kararlılıkla savunduğumuzu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ecdadımızın emanetini yere düşürmemek, ezanlarımızı susturtmamak, bayrağı indirtmemek, haysiyetimizi çiğnetmemek için alın terimizle ve gerektiğinde canımızı ortaya koyarak mücadelemizi sürdürüyoruz” dedi.

“TÜRKİYE’Yİ DÜNYANIN EN BÜYÜK 10 ÜLKESİNDEN BİRİ HÂLİNE GETİRMENİN KARARLILIĞIYLA BURADAYIZ”

Bugün eski Meclis binasındaki bu töreni bu tarihî sürekliliğin bir sembolü olarak gördüğünü, bu yüzden duygulu olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Dün bu sıralarda devleti kurtarmak ve istikrarı sağlamak için bir araya gelinmişti, bugün ise Türkiye’yi 2023 hedeflerine ulaştırarak dünyanın en büyük 10 ülkesinden biri hâline getirmenin kararlılığıyla buradayız. Evlatlarımızın da 2053 ve 2071 vizyonlarını hayata geçirdiklerinde milletimizle sevinçlerini yine burada, bu çatı altında paylaşacaklarına inanıyorum” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Türkiye ve Türk Milleti olarak yeni bir başlangıç yapıldığını, bu yeni başlangıcın amacının, ülkemizi muasır medeniyetler seviyesine yükseltme idealine daha kolay ve daha hızlı bir şekilde ulaşabilmek olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü: “Meclisimiz en iyi kanunları çıkartacak, en iyi yasama faaliyetlerini yürütecek, buna inanıyorum. Hükûmetimiz en iyi icraatları yapacak, en iyi yürütme faaliyetlerini gerçekleştirecek, buna inanıyorum. Yargımız bağımsız ve tarafsız bir şekilde adaletin tecellisi için çalışacak, buna da inanıyorum. Sivil toplum kuruluşlarımız, medyamız, iş dünyamız, esnafımız, sanatkârımız, sporcumuz, sanatçımız, velhasıl milletimizin her bir kesimi kendi üzerine düşenleri en güzel şekilde yerine getirecek ve böylece Türkiyemizi muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkartacağız. Geleceğimize güvenle bakabileceğimiz bir Türkiye inşa edene kadar, hepimiz dur durak bilmeden çalışacağız.”

“MİLLETİMİZİN MUTLULUĞU VE REFAHINI ARTIRMAKTA KARARLIYIZ”

Yaşanılan her hadisenin, bu ülkede hayatımızı sürdürebilmemizin bir bedeli olduğunu gösterdiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu bedel, kimi zaman Çanakkale’deki gibi topyekûn ölümün üzerine yürümektir. Bu bedel, kimi zaman İstiklal Harbi’nde olduğu gibi küllerinden yeniden doğmak mecburiyetinde kalmaktır. Bu bedel, kimi zaman darbelere, vesayete, her türlü tuzağa ve oyuna karşı dimdik ayakta durabilmektir. Madem bedel ödüyoruz, öyleyse ülke ve millet olarak her alanda hakkımız olanı alabilelim istiyoruz” dedi.

Bu anlayışla 16 yılda Türkiye’yi 3,5 kat büyüttüklerini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yeni dönemde ülkemizi iki kat daha büyüterek, devletimizi payidar kılmakta, milletimizin mutluluğunu ve refahını artırmakta kararlıyız” şeklinde konuştu.

“Biz, milletimizle yola çıkmış, nice engelleri yine milletimizle birlikte aşarak bugünlere gelmiş bir kadroyuz” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti: “Bizim davamız, milletimizin davasıdır. Bizim derdimiz, milletimizin derdidir. Bizim mücadelemiz, milletimizin mücadelesidir. Bizim öfkemiz de milletimizin öfkesidir. Bizim yanımızda milletimiz var.”

“ALLAH’IN YARDIMI VE MİLLETİMİZİN DESTEĞİ YANIMIZDA OLDUĞU MÜDDETÇE KAZANAMAYACAĞIMIZ MÜCADELE YOKTUR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Peki, karşımızda kim var? Karşımızda terör örgütleri var, onları destekleyen güçler var. Karşımızda ülkemizin büyümesinden, gelişmesinden, kalkınmasından rahatsız olanlar var. Karşımızda yaptığımız yatırımları hazmedemeyen, bunun için her birine bir kulp takmaya çalışan sinsi rakiplerimiz var, içeride ve dışarıda. Karşımızda maziden atiye kurduğumuz köprüyle milletimizin özgüveninin artmasından çılgına dönenler var. Karşımızda kendi halklarına sağlayamadıkları demokratik ve ekonomik imkânların ülkemizde yaşanmasını, geleceklerine tehdit olarak görenler var. Bugüne kadar hep dediğimiz gibi, bize Allah yeter, bize milletimiz yeter. Allah’ın yardımı ve milletimizin desteği yanımızda olduğu müddetçe üstesinden gelemeyeceğimiz tehdit, kazanamayacağımız mücadele yoktur. Bunun için her fırsatta Rabia’mızı haykırmaya devam edeceğiz: Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni bir yolun başlangıcında olunduğunu vurgulayarak, “Bir kez daha diyoruz ki; mamur kılınacak şehirlerimiz, işlenecek bereketli topraklarımız, yetiştirilecek yavrularımız var. Yapılacak yeni yollarımız, açılacak yeni hastanelerimiz, kurulacak yeni fabrikalarımız, daha güçlü hâle getirilecek eğitim-öğretim kurumlarımız var. Kol kanat gerilecek mazlum vatandaşlarımız var. Tarlasında hasadını kaldırıp bereketini görmek için gün sayan çiftçilerimize verilecek daha çok müjdelerimiz var. Ayrımcılıkla mücadele ederek bugünlere gelen kadınlarımıza hayatın her alanında verecek yeni desteklerimiz var.”

“HİÇBİR İNSANIMIZI DIŞARIDA BIRAKMADAN, BERABER KUCAKLAYACAĞIMIZ AYDINLIK BİR GELECEĞİMİZ VAR”

Şimdiye dek verdikleri sözlerin ve vaatlerin hep arkasında durduklarını, bundan sonra da durmaya devam edeceklerini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan,  “Eşit bireyler olarak toplumdaki yerlerini alan engellilerimize sağlayacak yeni imkânlarımız var. Ülkemizin üretim yükünü üstlenen sanayicimize, girişimcimize, iş dünyamıza, ihracatçımıza verecek daha çok katkılarımız var. Günün ilk ışıklarıyla evinden çıkıp alın teriyle rızkını kazanan işçi kardeşlerimizin hayatını kolaylaştırmak için atılacak daha çok adımlarımız var. Geleceğe umutla bakan gençlerimizle büyük Türkiye’yi birlikte inşa etmek için yapacak daha çok işimiz var. Herkesle birlikte yürüyecek daha çok yolumuz var. Hiçbir insanımızı dışarıda bırakmadan bir ve beraber olarak kucaklayacağımız aydınlık bir geleceğimiz var” şeklinde konuştu.

Böyle bir geleceği inşa ve ihya edeceklerine dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan o yüzden bu dönemin sorumluluğunun çok önemli olduğunun altını çizdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının sonunda İstiklal Marşı’na atıfla, “Benim milletim 15 Temmuz gecesi gövdesini siper etmedi mi, yurdumuza o alçakları uğratmamak için kendilerini tankların altına atmadı mı?” dedi ve sözlerini şöyle tamamladı: “İnşallah bundan sonra geleceğimize hep güvenle, umutla, sevgiyle bakacağız. Bu duygularla, Cumhurbaşkanlığı kabinemizin bu ilk toplantısı vesilesiyle, eski deniyor ama eskimez Meclis binasında düzenlediğimiz törenin hayırlara vesile olmasını Allah’tan diliyorum.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu