Haberler

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: “Ekonomide yapısal reformları hayata geçireceğiz.”

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı’na ilişkin yaptığı açıklamada, “Yeni kabine toplantısıyla ilgili önemli konu başlıklarından bir tanesi ekonomiydi. Özellikle bütçe disiplininin sağlanması, enflasyonla mücadele, gerekli yapısal reformların hayata geçirilmesi önceliklerimiz arasında yer alıyor” dedi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısına ilişkin basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, kamuoyu ile canlı olarak da paylaşılan toplantıda şunları söyledi:

“Yeni sistemimizdeki ilk Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı’nın ardından, ilk basın toplantımızı da yapıyoruz. Gündemimizdeki birkaç konuyu sizinle paylaşıp, sorularınızı alacağım.

Bildiğiniz gibi bugün 24 Haziran seçimlerinden sonra, yeni sisteme geçmek suretiyle ilk Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantımızı da Cumhurbaşkanımızın başkanlığında gerçekleştirdik. Öncelikle tabi ki yeni sistem, 24 Haziran seçim sonuçları tekrar hepimize hayırlı, uğurlu olsun.

“HIZ VE VAKİT KAYBETMEDEN HİZMETLERE DEVAM EDİLECEK”

Bu Kabine Toplantısının en önemli vurgularından bir tanesi, hiçbir hız ve vakit kaybetmeden çalışmalara, hizmetlere devam edilmesi. Sayın Cumhurbaşkanımız bu yönde değerli bakanlarımıza gerekli talimatlarını ilettiler.

Şu anda bakanlarımız kendi bakanlıklarında brifinglerini alıyorlar, herhangi bir inkıtaya uğramaması çalışmaların, malum devlette süreklilik esastır, bu çalışmalarını da en kısa süre içerisinde tamamladılar ya da tamamlıyorlar.

Aynı şekilde önümüzdeki günlerde de yapılan çalışmalar çerçevesinde bakanlıklara üst düzey atamalar yapılacak,  bununla ilgili bakan arkadaşlarımız isim çalışmalarını yapıp Sayın Cumhurbaşkanımıza arz edecekler ve ardından da buralardaki üst düzey atamalar gerçekleştirilecek.

Yeni Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemi içerisinde bildiğiniz gibi oluşturulan yeni kurullar var, 9 tane politika kurulumuz var, 4 tane ofisimiz var, ilave olarak kurulan 2 tane başkanlığımız var, buralara da atamalar önümüzdeki günlerde gerçekleştirilecek.

“BÜTÇE DİSİPLİNİNİN SAĞLANMASI VE ENFLASYONLA MÜCADELE ÖNCELİKLERİMİZ ARASINDA”

Yeni Kabine toplantısıyla ilgili önemli konu başlıklarından bir tanesi ekonomiydi. Özellikle bu konuyu sizinle de paylaşmak istiyorum. Ekonomi politikalarında yeni dönem için öncelikli konuların tespit edilmesi toplantının önemli konu başlıklarından bir tanesiydi. Cumhurbaşkanlığı Kabinemiz tarafından ortaya konulan hedefler için tüm bakanlıklar ve ekonomideki ilgili bütün birimler arasında tam bir eşgüdümün, koordinasyonun sağlanması için gerekli çalışmalar yapıldı, bundan sonra da bu koordinasyon Cumhurbaşkanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı ve ilgili birimler tarafından sağlanacak. Bu çerçevede, özellikle bütçe disiplininin sağlanması, enflasyonla mücadele, gerekli yapısal reformların hayata geçirilmesi önceliklerimiz arasında yer alıyor.

Aynı şeklide Türkiye’nin istikrarlı ve sürdürülebilir bir büyüme hedefi çerçevesinde atılması gereken adımlar da tespit edilmiş durumda. Bununla ilgili daha detaylı çalışmalar yapılıyor, özellikle de ihracat odaklı büyüme noktasında birtakım yeni adımların da hazırlıkları şu anda yapılıyor. Bu çerçevede tüm paydaşlarla istişare hâlinde belirlenecek olan orta vadeli bir program önümüzdeki haftalarda hazırlanıp Cumhurbaşkanımıza arz edilecek ve kamuoyuyla paylaşılacak. Bu özellikle ekonomideki canlılığın devamı açısından önem arz eden bir orta vadeli program olacaktır. Bu konuda detaylı açıklamayı da zaten Hazine ve Maliye Bakanlığımız da bir kısmını paylaştı, bundan sonra da paylaşacak.“

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu