Gündem

Demokrasi ve özgürlükler ülkesi ABD’de yine polis şiddeti

Amerika Birleşik Devletleri‘nin Pensilvanya eyaletinin Lancester kentinde bir polis memurunun tutuklamaya çalıştığı bir siyani vatandaşı uyguladığı sert müdahale tepkiye yol açtı.
Demokrasi ve özgürlükler ülkesi ABD‘nin Pensilvanya eyaleti Lancester kentinde bir polis memuru, üç kişiyi sopayla kovaladığı gerekçesiyle Sean Williams adında vatandaşı gözaltına almak istedi. Polis memuru, silahsız siyah adamdan önce oturmasını istedi. Sonra birkaç defa bacaklarını uzatması talimatını verdi. Williams denileni yapmayınca şok tabancasıyla müdahale etti. Görüntüleri kaydeden kişi müdahale karşısında şaşkınlığını gizleyemedi. Zanlı sonrasında yere yatırılıp kelepçelenerek gözaltına alındı.
Sosyal medyadan paylaşılan video kısa sürede binlerce kez paylaşıldı. Polisin müdahalesine büyük tepki gösterilirken, Lancaster polis merkezi, görüntülerin yayınlanmasının ardından olayla ilgili soruşturma başlatıldığını duyurdu. ABD’de bu ve benzeri olaylar gün olmuyorki tekrarı olmasın. Demokrasi ve özgürlükler ülkesi diye kendini savunan ABD’de Barack Obama ve Donald Trump dönemlerinde polis şiddetinin arttığı vatandaşlar tarafından ifade ediliyor. ABD’li vatandaşları son dönemlerde yaşanılan şiddete karşı eyalet bazında sokak eylemi yapacakları kaydedildi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu