Genel

Diaspora Gençlik Akademisi’nin açılış töreni gerçekleştirildi

Başkanlığımız tarafından 2013 yılından beri sürdürülen, yurt dışında yaşayan ve yükseköğrenimde eğitimlerine devam eden gençlerin kültür, siyaset ve sosyal hayatında daha aktif olabilmeleri düzenlenen “Diaspora Gençlik Akademisi” nin bu yılki açılış töreni gerçekleştirildi. Törende konuşan Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Haluk Dursun’un gençlere tavsiyelerde bulunarak, Türkiye’nin tarihi ve kültürel mirasının yakından tanınmasının gerektiğine dikkat çekti.

Başkanlığımız tarafından düzenlenen, yurt dışındaki Türk toplumu içerisinde sosyal, kültürel, mesleki yönden iyi yetişmiş, yaşadıkları ülkelerde Türk toplumuna yönelik çalışmalarda etkin görevler ifa edecek bireylerin yetişmesini hedefleyen “Diaspora Gençlik Akademisi”nin bu yılki açılış programı, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Haluk Dursun’un katılımıyla gerçekleştirildi. Program kapsamında bu dönem 10 ülkeden alanında başarılı 47 genç, 15 günlük program boyunca Ankara ve İstanbul’da tarih, dış politika, diaspora bilinci ve STK kültürü, hitabet, aile içi etkin iletişim ve müzakere teknikleri konularında eğitim alacak. Bunun yanında ise program dahilinde katılımcılar, Ankara, Bursa ve İstanbul’da gerçekleştirilecek kültürel gezilere katılacaklar.

GÖNÜL COĞRAFYAMIZDAKİ GÖZ BEBEĞİMİZSİNİZ

Programda konuşan Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Haluk Dursun, kültürel ve tarihi mirasların yakından tanınmasının önemine vurgu yaparak şunları kaydetti: “Bizim gönül coğrafyamızın genişliği en büyük avantajımızdır. Sizler de gönül coğrafyamızdaki gözbebeğimizsiniz. Bu gönül coğrafyası inanılmaz bir coğrafyadır. Yaşadığınız ülkenin ve ailenizin köklerinin olduğu ülkenin coğrafi yapısını ile kültürel yapısını mutlaka iyi bilmeniz gerekir. Öncelikle merak edeceğiz. Kültür birikimimizi dostça paylaşmak istediğimizi ifade edeceğiz. YTB tarafından düzenlenen bu program bu manada çok başarılı bir programdır. Program sayesinde Türkiye’de bulunduğunuz dönemde çok değerli bilgiler elde edeceğinize eminim.”

TÜRKİYE HER ZAMAN YANINIZDADIR

Yurt dışında yaşayan gençlerimizin her zaman Türkiye’yi yanlarında bulacaklarını belirten YTB Başkanı Abdullah Eren ise, “Yurt dışındaki gençlerimizin işi eskiye göre bir miktar daha zordur. Dünyamız farklı bir siyasi yörüngeye girmiştir. Dünya’da ve Avrupa’da yükselen ırkçılık ve İslam düşmanlığı hepimizi kaygıya sürüklüyor. Ancak sizlerin işinizi kolaylaştıracak bir fırsata sahipsiniz. Bu fırsat ta anavatanız Türkiye’dir. Türkiye hiç olmadığı kadar yurt dışında yaşayan vatandaşlarının yanındadır. Artık siz gençlerimiz her zaman Türkiye’yi yanınızda bulacaksınız. Düzenlediğimiz bu program vesilesiyle dünyanın 10 ülkesinden gelen 47 gencimiz çeşitli konularda seminerler alacaklar. Bunun yanında ise gençlerimizden politikalarımıza yönelik tavsiyeler alacağız. İnşallah programız hayırlara vesile olur” diye konuştu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu