Haberler

DİTİB ve TDV’den, Taşkent Büyükelçisi Bekar’a ve Özbekistan Müslümanlar Dini İdaresi’ne ziyaret

Özbekistan’da ihtiyaç sahibi 3 bin 500 aileye gıda kolisi dağıtımı için ülkede bulunan Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) ve Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) gönüllüleri, bir dizi ziyaretler gerçekleştirdi.

Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) ve Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) yetkilileri, Türkiye’nin Taşkent Büyükelçisi Olgan Bekar’ı ve Özbekistan Müslümanlar Dini İdaresi Başkan Yardımcısı İbrahim İnamov’u ziyaret etti.

TDV ve DİTİB’in yardımlarının Özbekistan halkı tarafından memnuniyetle karşılandığını söyleyen Büyükelçisi Olgan Bekar, Özbekistan’ın hem dini hem tarihi hem de kültürel olarak önemli bir ülke konumunda bulunduğunu ifade etti.

Ziyarette, TDV Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Eğinç ve DİTİB Özel Kalem ve Koordinasyon Müdürü Alaattin Salçık da yardım faaliyetleri hakkında bilgi verdi.

Taşkent Büyükelçiliği İletilim Müşaviri ve Din Hizmetleri Müşavir Vekili Hamdi Turşucu ve Eğitim Müşaviri Ali Eyyüpkoca’nın hazır bulunduğu ziyarete, TDV heyetinden de DİB Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü Yaygın Din Eğitimi Daire Başkanı Sedide Akbulut ile Taşkent eski Din Hizmetleri Müşaviri İbrahim Gemici eşlik etti.

Heyet ayrıca, Özbekistan Müslümanlar Dini İdaresi Başkan Yardımcısı İbrahim İnamov’u ziyaret etti.

İnamov, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Türkiye ve Almanya’daki Müslümanlardan ülkelerindeki ihtiyaç sahiplerine yapılan yardımlardan dolayı teşekkür etti.

TDV Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Eğinç de TDV’nin faaliyetleri hakkında bilgi vererek, “TDV ve DİTİB dünyanın her tarafında çalışma yapıyor. Burada da sizi, manevi iklimi ve ata yurdunu görmek bizim için büyük bir mutluluk oldu.” diye konuştu.

DİTİB Özel Kalem ve Koordinasyon Müdürü Alaattin Salçık da, DİTİB’in faaliyetlerini anlatarak, ata yurdu Özbekistan’da ihtiyaç sahiplerine ulaşmanın mutluluğunu yaşadıklarını kaydetti.

Ercüment Aydın / Taşkent

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu