Haberler

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, İslam ülke temsilcileriyle bir araya geldi

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Kral Selman bin Abdülaziz el-Suud’un davetlisi olarak katıldığı toplantıda İslam Ülke Temsilcileri Adına konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Selamı

Erbaş, Selman bin Abdülaziz el-Suud tarafından düzenlenen geleneksel bayramlaşma törenine katılan İslam Ülke Temsilcilerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın selamını ileterek ve bayramlarını tebrik ederek başladı.

Hac Hizmetlerinde Gösterilen Çabalar

Erbaş Kral Selman’a hitaben, Hac hizmetleri konusunda gösterdiğiniz çabalar, hacılara, umrecilere ve ziyaretçilere daha uygun ortamlar hazırlanması ve bu sayede ibadetlerini daha rahat ve güven içerisinde yapabilmeleri adına, Medine, Mekke ve meşairlerde yapılan genişletme projeleri, sunmuş olduğunuz hizmetlerin günden güne arttığını göstermektedir. Yüce Allah’ın Müslümanların kıblesi olarak seçtiği bu kutsal topraklarda yapılan sempozyum ve konferanslar, İslam aleminin problemlerinin çözümüne katkı sunmakta, islam mezhepleri arasında iletişimi güçlendirmektedir. dedi.

Birlik Beraberlik Vurgusu

Başkan Erbaş, birlik, beraberlik ve kardeşlik anlayışının daha da kökleşmesinin zaruretine vurgu yaparak; İslam âlemi olarak bizlerin, kendi aramızda birlik, beraberlik ve kardeşlik anlayışının daha da kökleşmesine ihtiyacımız vardır. Zira hac “Arefedir”, yani “tanışmaktır”. Yüce Allah Kur’an-ı Kerim’de şöyle buyurmaktadır: “Ey insanlar, sizi bir erkek ile bir dişiden yarattık ve birbirinizle tanışmanız için sizi ırklara ve boylara ayırdık. Allah katında sizin en değerliniz en takvalı olanınızdır. Muhakkak Allah bilendir, haberdar olandır”. ayetini okudu.

Takva Vurgusu

Yüzlerce ülkeden milyonlarca Müslümanın hac farizasını ifa etmek üzere geldiği Mekke’de hiç kimsenin diğerinden takva dışında daha üstün olmadığı bilincinin gelişmesine işaret ederek Başkan Erbaş veda hutbesinden bir kesit okudu; Bizler Allah katında en sevimli ve en kutsal beldedeyiz. Nitekim Efendimiz (as) veda hutbesinde: “Arap’ın Arap olmayana, Arap olmayanın da Arap üzerine üstünlüğü olmadığı gibi; kırmızı tenlinin siyah üzerine, siyahın da kırmızı tenli üzerinde bir üstünlüğü yoktur. Üstünlük ancak takvada, Allah’tan korkmaktadır. Allah yanında en kıymetli olanınız O’ndan en çok korkanınızdır. Tebliğ ettim mi? Dediler ki Allah resulü tebliğ etmiştir, sonra dedi ki: bugün hangi gündür? Ashap bugün haram gündür dediler, sonra dedi ki: bu ay hangi aydır? Ashap bu ay haram aydır dediler, sonra dedi ki: peki bu belde? Ashap bu belde haram beldedir dediler, sonra dedi ki: yüce Allah’ta kendi aranızda, kanlarınızı, mallarınızı ve namuslarınızı bugünün, ayın ve bu beldenin haramlığı gibi haram kılmıştır. Tebliğ ettim mi? Dediler ki evet Allah resulü tebliğ etmiştir, dedi ki: sizden işiten işitmeyene bildirsin.”

Dua

Erbaş, konuşmasına; Yine Yüce Mevla’dan, bu kutsal beldeleri ve tüm İslam ülkelerini, her türlü fitne ve kötülüklerden korumasını, tüm İslam ülkelerindeki Müslümanları en doğru yola iletmesini niyaz ederim.

Allah’ım haccımızı mebrur, sayımızı meşkur, günahlarımızı mağfur ve amelimizi makbul eyle. Allah’ım senin evini ziyarete gelen misafirlerine ülkelerine sağlık ve afiyetle dönmelerini nasip eyle. dualarıyla son verdi.

Diyanet Haber

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu