Haberler

Dortmund’da Türk dernekleri belediye meclisi üyeleriyle bir araya geldi

Almanya’nın Dortmund şehrinde faaliyet gösteren 60 kadar Türk dernek yöneticisi ve bağımsız seçmen listesinin (BVT) belediye meclisi üyeleriyle bir araya geldi.

Dortmund Türk Eğitim Merkezi’nde düzenlenen toplantıya T.C Essen Başkonsolosu Sezai Tolga Şimşir ile Muavin Konsolos Emre Öngel’de katıldı. Başkonsolos Şimşir, dernek yöneticilerinin sorularını dinledi ve Konsolosluk işlemleriyle ilgili bilgi verdi.

Ayrıca toplantıya; Selimiye Spor, Türkspor, Ayyıldız Spor, Osmanlıspor, Heros Güreş gibi spor kulüplerinin yanında cami dernekleri, veli dernekleri, öğretmenler derneği, Trabzon, Rize ve Kırşehir gibi hemşehri dernekleri ile gençlik ve kadın temsilcileri gibi toplumun hemen herkesimini temsil eden yöneticiler iştirak etti.

BVT ve Türk Dernekler Birliği Platformu Sözcüsü Emre Güleç toplantıya yaptığı konuşmasında şunları dile getirdi:

Yabancılar dairesinde randevu problemi
Yaklaşık üç saat süren toplantıya yabancılar dairesindeki randevu problemi tartışılarak başlandı. Yaklaşık iki yıldır süren randevu probleminde BVTnin belediyebaşkanı ve yetkililerle yaptığı görüşmeler ve Türk derneklerinin desteği ile topladığı binlerce imza sonucunda bir iyileşme sağlanabildi. Girişimler neticesinde yabancılar dairesine geçici süreyle de olsa 18 kadar yeni elaman alındı.

Oturum kartlarının uzatılmasında fazladan para talep edilmesi
Vatandaşların oturum kartlarını uzatırken 37,-€ yerine 67,-€ istenmesini yine BVT olarak bir soru önergesi ile belediye meclisine taşıdı. Belediye başkanın bu konuda açıklama yapmasına rağmen yabancılar dairesi zaman zaman fazladan para talep etmeye devam ediyor. Sorunun kesin çözümü ve fazladan istenmiş olan paraların iadesinin sağlanması için girişimlerimiz ve görüşmelerimiz devam ediyor. Hedefin vatandaşların fazla ödedikleri paraları belediyeden geri alabilmeleri olacak.

Cami ve spor kulüplerine yapılan ırkçı saldırılar
Cami ve spor derneklerine yapılan ırkçı saldırılarla ilgili BVT’nin belediye meclisine soru önergesi vermiş ve belediye meclisinden, belediye başkanının da desteği ile Müslümanlarla dayanışma bildirisi çıkmasını sağlamıştı. BVT bu konunun çok yakından takipçisi olmaya devam edecek.

Spor kulüplerinin problemleri
Bir çok spor kulüp göçmen kökenli oldukları için spor alanında ayrımcılığa uğradıklarını ifade ediyorlar. Maalesef bugüne kadar yaptıkları başvurulardan bir sonuç alamadıklarını ve problemlerin bir türlü çözülemediğini söylüyorlar.

BVT olarak geçtiğimiz bir içinde beş spor kulübümünü ziyaret edip sorunlarını dinledik.
İlk çabamız belediyemizin spordan sorumlu müdürleriyle kulüplerimizi bir araya getirip sorunun çözülmesini sağlamak olacak. Spor klüplerimizin problemlerini bir soru önergesiyle belediye meclisine taşıyarak tüm siyasi partilerin bu konuda desteğini sağlayacağız.

Dortmund Müslüman mezarlığı
BVT’nin belediye meclisine verdiği soru önergesi neticesinde müslüman mezarlığının sadede 5 yıl içersinde kapasitesini dolduracağını tespit ettik. Belediye Meclisinde yaptığımız girişimlerle müslümanlara yeni mezar alannın belirlenmesi çakışmasını başlattık. Belediyemiz Müslümanlar için mezar alanın genişletmesini sağlayacağı gibi yine bizim talebimiz ve girişimizi üzerine mezarlığa musalla taşı ve abdest için çeşme yapılacak.

BVT olarak tüm göçmenlerin problemlerini meclislere taşımaya ve çözüm üretmeye devam edeceğiz. Hedefimiz göçmenlerin her alanda olduğu gibi siyaset alanında en iyi seviyeye gelmeleri sağlamak ve siyasette daha etkin ve dikkate alınır olmalarını sağlamak olacak.
Tüm vatandaşlarımızın desteğini bekliyor saygılarımızı sunuyoruz

Bağımsız Seçmen Listesi (BVT Bündnis für Vielfalt und Toleranz)
Emre Güleç (Büyükşehir Belediye Meclisi), Berna Çelebi (Uyum Meclisi Başkan Yardımcısı), Mustafa Şahin (Basın Sözcüsü), Fatime Şahin (Nordstadt Belediye Meclisi), Adem Sönmez (Eving Belediye Meclisi), Erol Bağcı (Huckarde Belediye Meclisi), Fatma Karaca Tekdemir, Demet Çelikadam ve Hamza Kuri (Uyum Meclisi)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu