Aile-SağlıkKültür-SanatMagazin

Dr. Cebe obeziteye karşı geliştirdiği ‘Efe  bandajı’nı gençlerle paylaştı

Düsseldorf – Türk Alman İş İnsanları Derneği TDU NRW’nin Genç Girişimciler Birimi ‘TDU Founders’ Köln Üniversitesi ve Harvard Üniversitesi’ni dereceli bitiren, Almanya’nın 90 yıllarda en iyi lise diplomasını alan, tıp doktoru mezunu Dr. Fevzi Cebe ile bir seminer yaptı. Gençlerin ağırlıklı ilgi odağı olan seminerde Dr. Cebe, kendi hayatından ve yaptığı çalışmalar hakkında bilgiler verdi.

Gençler çok önemli

TDU NRW Başkanı avukat Dr. Abdullah Emili, açılış konuşmasında genç girişimci grubuna çok önem verdiklerini vurguladı. Bugünün gençlerinin yarının liderleri olacağını belirten Dr. Emili, özellikle Almanya’da mentoring-koçluk konusunda da çalışmalara odaklanmak istediklerini açıkladı.Temel amaçlarının, iş dünyası ile bir köprü vazifesine haiz olarak 30 yıldır sürdürdüklerini belirten Dr.Emili, kendisinin de geçmişte Türk-Alman Sanayi Ticaret Odası TD-İHK yönetim kurulu üyesi olarak da iş dünyası ile alakalı bir çok konuda tecrübelerini aktardı.

Obezite ile ilgili çalışmalarını anlattı

Dünyanın mevcut pandemisi olan obezite ve kilo fazlalığı sadece Almanya’da her yıl yol açmış olduğu ekonomik ve sosyal zarar miktarı ve türlerine dikkat çeken Dr. Fevzi Cebe, tıbbi nebevi den etkilenerek bundan altı yıl önce patentleyerek üretimine başladığı ve on yıllarca üzerinde çalıştığı Efe bandajını dinleyicilerinin dikkatine sundu. Bu yöntem mide üzerinde gün akışında tolere edilebilen ve aynı zamanda süreklilik arz eden bir basınç yoluyla mide gazını sıkıştırıp mide hacmini küçültmektedir. Sadece Almanya’da yıllık ölçülebilen obezite ve kilo fazlalığıyla mücadelede ekonomik zararın 2021 yılında 63 milyar Euro olarak düşünüldüğünde, Efe bandajı insanların sağlığına, ülke ekonomilerine ve sağlık sektörüne inanılmaz büyük katkılar ve hatta nihai çözümler sunduğu vurgulandı.

Mukayeseli din araştırması

Dr. Cebe’nin cerrahi ve tıp ürünü üreticisi olması yani sıra özel ilgi alanı olarak mukayeseli din araştırmacısı olarak çoğunluğunun hıristiyan toplumu olan Almanya ve Avrupa’da dini perspektifli bazı ilginç duyulmamış konuları da gündeme taşıdı. Bunlardan kulağa çok özel gelen tüm dinlerde Allah’ın ortak ismi (Der gemeinsame Name Gottes) diye yayınlamış olduğu yeni kitapçığını takdim ederken, bir çok Avrupa’da kullanılan insanların isminde Allah kelamının gizli olduğunu şaşırtıcı bakışlar arasında genç iş insanları ve girişimcilere anlatımı gençlere çok ilginç geldi. Dr. Cebe’ye göre hıristiyan aleminde günlük kullanılan bir çok ismin “El” hecesi ile (Elisabeth, Isabel vs. ) birlikte Allah’ın ismi gizli olduğunu ve latin alfabelerine geçiş yapılmakla birlikte ise Türklerin ve Müslümanların yüce “Allah” ın ismini yanlış telafuz ettiklerine dikkat çekti. Her iki taraftan bu yanlışı düzeltip ve bu bilinmezleri idrak edilerek  insanlığı ayrıştırmak yerine önemli ortak noktalarımızı keşfetmeye ve değişen dünyada buna başlatmanın gerektiğini vurguladı.

Seminer sonunda TDU Yönetimi Dr. Abdullah Emili, Dr.Fevzi Cebe’ye genç işkadını ve işadamlarını hem motive edici ekonomi, din ve kültürel penceresinden güzide konulara değinerek keyifli, nadide ve sıra dışı bir akşama vesile olan Dr. Fevzi Cebe’ye bir kez daha teşekkür ederek programı bitirdi.

Levent Taşkıran / Düsseldorf

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu