Haberler

Fransa’da ‘Sarı Yelekliler’in akaryakıt vergisi protestoları başladı

Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un politikaları ve artan akaryakıt vergilerine karşı, Sarı Yelekliler hareketi tarafından düzenlenen protestolar ülkenin çeşitli bölgelerinde başladı.

Fransa’nın başkenti Paris’te otoyolları bloke etmek isteyen “Sarı Yelekliler”, polis tarafından engellendi.

Macron’un ekonomi reformları 600 gösteriyle protesto edilecek

Paris’te çevre yolunu bloke etmek isteyen Sarı Yelekliler’e güvenlik güçleri izin vermedi.

Paris dışında ise bazı otoyolların “Sarı Yelekli” eylemciler tarafından bloke edildiği açıklandı.

Fransa’nın Güney’inde Toulouse Havalimanı yolu bloke edildiği kaydedildi.

Marsilya yakınlarında da bazı eylemciler yolları kapatırken, başkent Paris’te eylemciler Cumhurbaşkanlığı Sarayı önüne yapacakları gösteri izinsiz olduğu için iptal edildiği, polisin gösteriye izin vermediği öğrenildi.

Hükümetin akaryakıt için koyduğu ek vergileri protesto eden “Sarı Yelekliler” gün boyu belirsiz yerlerde eylem yapma ihtimalleri olacağını göz önünde bulunduran güvenlik güçleri birçok yerde polis araçlarıyla beklemeye geçtiği görüldü.

Fransa İçişleri Bakanlığı yetkilileri, gösteriler sırasında bir protestocunun hayatını kaybettiğini ve 47 protestocunun yaralandığını bildirdi. 24 protestocunun ise gözaltına alındığı belirtildi.

“Öfkeyi duyuyorum”

Macron, çarşamba günü bir televizyon röportajında, “Öfkeyi duyuyorum ve toplumumuzda buna izin verilmesi temel bir hak” demişti.

Macron ayrıca, protesto hareketinin, aşırı sağcı Ulusal Cephe Partisi ve diğer sağ ve sol partilerin destekleriyle reformları engellemeye çalıştığını, fakat bu partilerin protestocuların kendi görüşlerini açık bir şekilde yansıtmadığını söyledi.

Fransa hükümeti, 2017 sonlarında, iklim değişikliğiyle mücadeleye yönelik bir verginin yanı sıra, dizel üzerinde doğrudan vergiyi artıran bir kanunu onaylamıştı.

Fransa’daki araçlarda en yaygın kullanılan yakıt olan dizelin fiyatı geçen yıl yüzde 20 yükselerek, litresi yaklaşık 1.49 euro oldu.

Reformlara karşı gösteriler

Fransa’da son dönemde hükümetin reform politikalarına karşı grev ve gösteriler arttı.

Fransa’da mart ayında başlayan grev dalgasında memurlar, kamu ve yerel yönetim çalışanları ile kara, hava ve demiryolu sektörü çalışanları hükümetin kemer sıkma ve reform kararlarına tepki olarak grev kararı almıştı.

Fransa’da protestolar ulaşımı felç etti
Fransız medyası grevi böyle duyurdu: Fransa acı çekiyor

Özellikle mayıs ve haziranda ülke genelinde düzenlenen grev ve gösterilere milyonlarca kişi katılmıştı.

Fransa’da Macron ve hükümet karşıtı protestolar

Geçen ayın başlarında da Fransa’da Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve hükümetin politikalarına karşı 100’den fazla kentte gösteri düzenlenmişti.

Kaynak: İHA, Reuters, AP News

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu