Ana Sayfa Gündem Fransa’daki gösterilerde 3’ü polis 50’den fazla kişi yaralandı

Fransa’daki gösterilerde 3’ü polis 50’den fazla kişi yaralandı

Fransa’nın başkenti Paris’teki Champs- Elysees Caddesi’nde polis “sarı yeleklilere” biber gazıyla müdahale etti, 1000’den fazla kişi gözaltına alındı.

Fransa’da akaryakıt zammına tepki olarak ortaya çıkan daha sonra Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron yönetimine yönelik öfke gösterisine dönüşen protestolarda “Sarı yelekliler”, başta Paris olmak üzere ülke genelinde akaryakıt zamlarını ve kötüleşen ekonomik koşulları protesto ediyor.

TRT Haber, Fransa’da yaşanan gelişmeleri gün içinde yapılan canlı yayın bağlantılarıyla aktardı.

Olay yerinde yaşananları anbean aktaran TRT Haber muhabiri Bülent Çulcuoğlu, göstericilerin sayısının yaklaşık 20 bine çıktığını belirterek ek polis kuvvetlerinin bölgeye sevk edildiğini bildirdi.

Polis helikopterlerinin Paris üzerinde uçuş gerçekleştirdiğini söyleyen Çulcuoğlu, Paris’te, polisin yanı sıra yaklaşık 10 bin jandarmanın da görev aldığını aktardı.

Sarı Yelekliler, 4. büyük eylemleri için başkent Paris’teki Zafer Takı Anıtı’nda toplanarak gösterilerine başladı.

Elysee Sarayı’na ulaşmak isteyen göstericilerle, geçişe izin vermeyen Fransız polisi arasında çatışmalar yaşandı.

Polis, Elysee Sarayı’na ulaşmak isteyen “Sarı Yelekliler”e biber gazıyla müdahale etti.

1000’den fazla kişi gözaltına alındı

Polisin biber gazıyla müdahale ettiği gösterilerde 3’ü polis 50’den fazla kişi yaralandı, 1000’den fazla gözaaltı var.

Fransa İçişleri Bakanı’ndan açıklama

Fransa İçişleri Bakanı Christophe Castaner, Sarı Yelekliler’in 4. büyük eyleminin kontrol altına alındığını duyurdu. Castaner, “Gerekirse pazar günü de polis sokaklarda görev yapmaya devam edecek.” dedi.

Gözaltına alınan kişilerin üst aramasında çekiç ve taş bulunduğu ifade edildi.

Paris’te hayat durdu

Geçen haftaki şiddet olayların tekrarlanmaması için yoğun güvenlik önlemleri alınırken ülke genelinde 89 bin polis görevlendirildi. Paris’i ise 8 bin polis ile 12 zırhlı araç koruyor.

Champs-Elysees Caddesi’nde mağaza ve restoranlar kepenkleri indirdi.

Gösteriler Paris’in kültür hayatını da etkilerken, Champs-Elysees yakınlarındaki müzeler kapalı. Benzer şekilde Paris’in Garnier ve Bastille Opera binalarındaki programlar da iptal edildi.

Fransa 1. Futbol Ligi’nde Paris Saint-Germain (PSG) ile Montpellier arasında başkentte oynanması planlanan karşılaşma da ertelendi.

Paris’in sembollerinden Eyfel Kulesi de gösteriler nedeniyle ziyarete kapalı. Paris’teki eylemler nedeniyle 30 civarında metro hattı durdurulurken, Champs-Elysees Bulvarı’nın çevresindeki birçok yol ve cadde trafiğe kapalı durumda.

Fransa’daki protestolar

Fransa’da akaryakıt zamlarına ve ekonomik şartların kötüleşmesine tepki olarak 17 Kasım’da başlayan eylemler, ülkede son yılların en şiddetli protestosuna dönüştü.

Genellikle şehir merkezlerindeki yüksek kiralar nedeniyle kırsal bölgelere yerleşenlerden oluşan göstericiler, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’dan akaryakıt vergilerini düşürmesini ve ekonomik koşulların iyileştirilmesini talep ediyor.

Başkent Paris’in Champ-Elysees Caddesi çevresinde 1 Aralık’ta düzenlenen ve binlerce kişinin katıldığı gösteride polisin eylemcilere sert müdahalesi, sokaklarda araçların ve çöp bidonlarının yakılması, iş yerlerinin yağmalanması, sık aralıklarla ses bombalarının patlatılması ve alevlerin yükselmesi, kenti “kaosa” sürüklemişti.

Champ-Elysees Caddesi çevresindeki birçok restoran, kafe ve mağaza, protestolar nedeniyle kepenk indirmiş ve çevrede de 3 ila 4 milyon euro’luk hasar oluşmuştu. Ülkenin birçok kentindeki gösterilerde de caddeler ve yollar kapatılmıştı.

Gösterilerin başından bu yana çıkan olaylarda 3 kişi hayatını kaybetmiş, 222’si güvenlik görevlisi bin 43 kişi yaralanmış ve bin 424 kişi gözaltına alınmıştı.

Akaryakıt zamlarının 2019 yılı için iptal edildiği açıklanmış ancak eylemciler bunun yeterli olmadığını savunarak gösterilere devam edeceğini duyurmuştu.

Kaynak: TRT Haber, Reuters, AFP