Haberler

Fransa’dan Trump’a “genel ahlak” çağrısı

Fransa Hükümet Sözcüsü Benjamin Griveaux, 13 Kasım saldırılarının 3’üncü yıl dönümünü hatırlatarak, ABD Başkanı Donald Trump’ı genel ahlaka uygun davranmaya çağırdı.

Fransa Hükümet Sözcüsü Benjamin Griveaux, ABD Başkanı Donald Trump’ın Fransa ve Macron hakkında paylaştığı Twitter mesajları üzerine açıklama yaptı.

Macron’dan Trump’ın açıklamalarına yorum yok

Trump’ın Fransa’nın 13 Kasım’daki saldırılarının 3’üncü yıl dönümü dolayısıyla tutulan yas gününe saygı göstermesi gerektiğini söyleyen Griveaux, “Dün 13 Kasım’dı, 130 kişinin yasını tutuyorduk. Bu yüzden İngilizce cevap vereceğim: ‘Genel ahlak’ uygun olurdu” dedi.

Trump’tan Macron’a: Biz gelmeden önce Almanca öğreniyordunuz
Trump’tan Macron’a ‘Avrupa Birliği ordusu’ tepkisi

“Biz gelmeden önce Almanca öğreniyordunuz”

Trump dün sosyal medya sitesi Twitter’daki hesabından, “Emmanuel Macron Avrupa’nın ABD, Çin ve Rusya’dan korunmak için kendi ordusunu kurmasını öneriyor. Ama Birinci ve İkinci Dünya Savaşlarında Almanya vardı. Peki bu Fransa açısından nasıl gelişmişti? ABD ordusu gelip yetişmeden önce Paris’te Almanca öğrenmeye başlıyorlardı. NATO için öde ya da ödeme” mesajını paylaşmıştı.

Tweet’lerine devam eden Trump ayrıca, “Sorun, Emmanuel’in Fransa’da onay seviyesinin yüzde 26 ile son derece düşük ve işsizlik oranının neredeyse yüzde 10 olması. O yalnızca konuyu değiştirmek istiyor. Ayrıca Fransa’dan daha milliyetçi bir ülke yok, son derece gururlu insanlar ve bu konuda haklılar” ifadelerini kullanmıştı.

Trump’ın bu Twitleri üzerine Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’dan ise yorum gelmedi.

Kaynak: Reuters

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu