Haberler

“İçinde Kur’an okunmayan ev bir harabe gibidir”

Konya İl Müftülüğü organizasyonunda Meram, Karatay ve Selçuklu ilçe müftülüklerine bağlı Kur’an kurslarında hafızlığını tamamlayan 419 erkek öğrenci için tertip edilen “Hafızlık İcazet Merasimi” Mevlana Kültür Merkezi Sema Salonu’nda yapıldı.

Konya’da 419 hafız için icazet merasimi Konya’nın Meram, Karatay ve Selçuklu ilçe müftülüklerine bağlı Kur’an kurslarında hafızlığını tamamlayan 419 erkek öğrenci için “Hafızlık İcazet Merasimi” düzenlendi.

Konya Müftülüğünce Mevlana Kültür Merkezi Sema Salonu’nda düzenlenen programa, Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Dr. Ekrem Keleş, Konya Vali Yardımcısı Mehmet Aydın, Yaygın Din Eğitimi Daire Başkanı Saliha Bilgiç, İl Müftüsü Ahmet Poçanoğlu, Meram Belediye Başkanı Fatma Toru, İl Milli Eğitim Müdürü Mukadder Gürsoy, Diyanet Selçuk Dini Yüksek İhtisas Merkezi Müdürü Hüseyin Akıncı, Konya Diyanet Eğitim Merkezi Müdürü Kerim Şükrü Ünlü, Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ahmet Yaman, Temel İslami İlimler Fakültesi Dekanı Seyit Bahcıvan, il müftü yardımcıları, ilçe müftüleri, din görevlileri, öğrenciler, aileleri ve çok sayıda davetli katıldı. Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan programın açılış konuşmasını İl Müftüsü Ahmet Poçanoğlu yaptı.

Kur’an kurslarının inşasından eğitimine kadar maddi ve manevi destek veren hayır sahiplerinin yanı sıra, hafızların yetişmesinde emeği geçen Kur’an kursu öğreticilerine de teşekkür eden Poçanoğlu: “Hafızlarımızın annelerine ve babalarına huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Onlar büyük gayretlerle ve fedakârlıklarla çocuklarını Allah yolunda, Allah için Kur’an-ı Kerim’i hıfz etmek üzere Kur’an kurslarımıza gönderdiler. Bütün bu yükü çekerek Allah yolunda sabrederek emeklerinin karşılığını alan hafızlarımıza huzurlarınız da teşekkür ediyorum.” dedi.

Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Dr. Ekrem Keleş ise Kur’an’ın ve hafızlığın önemine değindi. Ekrem Keleş şunları kaydetti: “Kur’an-ı Kerim’i kıyamete kadar yolumuzu aydınlatmak üzere inzal buyuran Cenab-ı Hakk’a sonsuz hamdü senalar olsun. Kitab-ı Kerim’i hayatında bütün ayrıntılarıyla tatbik ederek yaşayan bir hayata dönüştüren ve Kur’an-ı Kerim’in nasıl hayata geçirileceğini bize adım adım öğreten Resul-i Ekrem Efendimiz’e (s.a.s.) sonsuz salatüselam olsun. Resulullah (s.a.s.) buyuruyor ki: “Herhangi bir topluluk bir yerde toplanır, Allah’ın kitabını okurlar, aralarında müzakere ederlerse, oraya Allah’ın melekleri iner. Allah’ın rahmeti orayı kuşatır.” Gözlerimizi yaşartan ve bizi heyecanlandıran bu muazzam tabloda eminim ki Resulullah’ın (s.a.s.) buyurduğu şekilde melaike-i kiram şimdi buraya nazil oldu. Bu ilahi rahmete iştirak eden ve burada bulunan değerli kardeşlerim! Buradaki şu muazzam tabloyu görünce, Cenab-ı Allah’a ne kadar şükretsek azdır. Huzurlarınızda hafız kardeşlerimize göstermiş oldukları fedakârlıktan dolayı teşekkür ediyorum.

Anneler, babalar, kardeşler, halalar, teyzeler, amcalar, dayılar bakın! İçinde Kur’an okunan ev ve içinde Kur’an okunmayan ev! İçinde Kur’an okunan evi melekler ziyaret eder, Kur’an okunan eve Allah’ın rahmeti iner. Ama içinde Kur’an okunmayan ev bir harabe gibidir. Evlerimizi harabeye çevirmeyelim. Evlerimizi mamur etmemiz için, imar etmemiz için hanelerimizin içinde Kur’an okuyalım. Evlerimizi Allah’ın adının anıldığı, iyi insanların ziyaret ettiği haneler haline getirelim. Değerli kardeşlerim! Konya’mızı tebrik ediyorum. İl Müftümüz Ahmet Hoca’mızı canı gönülden tebrik ediyorum. Selçuklu, Karatay ve Meram müftülerimizi, müftülük çalışanlarımızı, Kur’an kursu hocalarımızı, imam hatiplerimizi ve bu hafızlarımızın yetişmesine emek veren değerli hocalarımızı canıgönülden tebrik ediyorum. Özellikle, Kur’an kurslarımıza maddi katkı sağlayan, adlarının bile zikredilmesini istemeyen hayır sahibi kardeşlerimize de teşekkür ediyorum.”

Protokol konuşmalarının ardından hafızlar mehter takımı eşliğinde sahneye geldi. Tekbirler ve dualarla yapılan selamlamanın ardından, protokol üyeleri hafızlara çeşitli hediyeler takdim etti. Program Dr. Ahmet Baltacı Hoca’nın yaptığı dua ile sona erdi.

Diyanet Haber

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu