Ana Sayfa Haber İslam din derslerinde eşcinsellik de işlensin talebi

İslam din derslerinde eşcinsellik de işlensin talebi

Osnabrück. “Neue Osnabrücker Zeitung” (NOZ) Gazetesi’nin haberine göre, Aşağı Saksonya Eyalet ilkokullarındaki İslam din derslerinde yeni bir tartışmanın alevlendiği bildirildi. Habere göre, Aşağı Saksonya Eğitim ve Okul Bakanlığı’nın, DİTİB ve Şura isimli İslam’i kuruluşların temsilcilerinin de içinde bulunduğu Aşağı Saksonya İslam din dersleri müfredat kurulunun yetki ve sorumluluk alanını araştırdığı bildirildi.

Bakanlık İDD müfredat kurulunun yetki alanlarını araştıracak

Buna göre müfredat konseyi Nisan 2017’de üzerinde çalışılmış bir müfredatı „cinsel çoğulculuğu dikkate alan bazı ifadelere karşı çekinceler yüzünden” reddetmişti. NOZ Gazetesi bugüne kadar bir çözümün bulunamadığı bilgisine de yer verdi. Bakanlık eleştirilen konuların temel teolojik sorular olup olmadığını ve bunun için de müfredat kuruluna danışma lüzumunun olup olmadığını araştıracağını açıkladı.

Yeşiller Partisinden eleştiri

Yeşiller Partisi İslam’i kuruluşları takındığı tavırlardan dolayı eleştirmekte. Aşağı Saksonya Yeşiller Partisi Eyalet Meclis Grubu İç Politika Sözcüsü Belit Onay NOZ’a yaptığı açıklamada, „İslam din derslerinde tartışmalı konuların da konuşulabilmesi gerekmektedir”, dedi. Onay, İslam dininin sürekli cinsel çoğulculuk ve homofobi diye adlandırılan eşcinsellik düşmanlığı ile temasta olduğunu ve öğrencilerin de bunu değerlendirebilmeleri gerektiğini söyledi. Onay şu eleştiride bulundu: „Sorumlular karşılaştıkları ilk zorlukta yelkenleri indirip kafalarını kuma gömmeleri olmaz.” Belit Onay: „Ne Eğitim ve Okul Bakanlığının ne de İslam’i kuruluşların şimdiye kadar bu sorun üzerinde konuşmamış olmaları sorunların ciddiyetini yeterince kavrayamadıklarını göstermektedir”, diye konuştu.