Haberler

“İstanbul-Lahor Liderlik Programı” Katılımcıları Sertifikalarını Aldı

Başkanlığımız ile Pakistan Pencap Eyaleti Yükseköğretim Departmanı iş birliği ile gerçekleştirilen “İstanbul-Lahor Liderlik Programı” kapsamında eğitimlerini tamamlayan katılımcılar sertifikalarını aldı. Törende konuşan YTB Başkanı Abdullah Eren, programın Türkiye ve Pakistan arasındaki eğitim işbirliğine katkı sağlayacağının altını çizdi.

Başkanlığımız ile Pakistan Pencap Eyaleti Yükseköğretim Departmanı iş birliğinde gerçekleştirilen “İstanbul-Lahor Liderlik Programı” tamamlandı. Program kapsamında Pakistanlı 25 öğrenci ve 5 kamu görevlisi 10 ay boyunca İstanbul Üniversitesi Dil Eğitim Merkezi’nde aldıkları Türkçe dil eğitiminin ardından sertifikalarını aldı. Başkanlığımızda gerçekleştirilen sertifika törenine YTB Başkanı Abdullah Eren’nin yanı sıra, Pakistan Ankara Büyükelçisi Muhammad Syrus Sajjad Qazi ve Pencap Yükseköğretim Departmanı yetkilileri Saqib Anwar ile Dr. Rauf-i-Azam katıldı.

PROGRAMIMIZ İKİ ÜLKENİN EĞİTİM İŞBİRLİĞİNE KATKI SAĞLAYACAK

Programda konuşan YTB Başkanı Abdullah Eren, Pakistan ve Türkiye’nin zor zamanlarda birlerine destek olan iki ülke olduğuna dikkat çekti. Düzenlenen program sayesinde de iki ülkenin eğitim işbirliğinin daha da gelişeceğini dile getiren Eren, “İnşallah sizler ülkelerinize döndüğünüzde Türkiye ile ilişkilerinizi devam ettireceksiniz. Türkçe ’ye olan yatkınlığınızı lütfen bırakmayın. Türkiye’yi takip edin. Türkiye’deki haberleri ve Türk dizilerini takip edin. İki ülke arasındaki güçlü bağlar inşallah bundan sonra sizler gibi kardeşlerimizin göstereceği fedakârlıklarla daha da kuvvetlenecektir. Bundan sonraki yıllarda bu programı iki ülke arasında karşılıklı öğrenci değişimi kapsamında yapabiliriz. Önümüzdeki dönemde de Türkiye ve Pakistan’ın eğitim işbirliği devam edecek. Başkanlığımızın koordinasyonunda gerçekleştirilen Türkiye Bursları programı ile dünyanın 150’den fazla ülkesinden öğrencilere tam burs sağlıyoruz. Pakistan’dan da yüzün üzerinde öğrenci burslandırılıyor. İnşallah bu program daha çok Pakistanlının burslandırılmasına katkı sağlayacaktır” dedi.

 

Sertifika programının ardından ise katılımcılar 2 gün boyunca Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM), Dışişleri Bakanlığı, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Yunus Emre Enstitüsü (YEE)’ne ziyaretler gerçekleştirerek, Türkiye’deki kamu kurumlarına dair bilgi edinme fırsatı elde edecek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu