Spor

İsveçli Spor Bakanı Strandhäll, sporculara sahip çıktı

Türk kökenli futbolcular Mesut Özil ve İlkay Gündoğan’ın yaşadığı ırkçı saldırıların bir benzerini yaşayan İsveçli Jimmy Durmaz’a Spor Bakanı Annika Strandhäll, parlamentoda formasını giyerek destek verdi.
Türkiye’den İsveç’e göç eden bir ailenin çocuğu olan İsveç milli takımı oyuncusu Jimmy Durmaz, birkaç gün önceki Almanya maçının son saniyelerinde bir faul yapmış, Durmaz’ın sebebiyet verdiği serbest vuruştan Almanya golü bulmuş ve maçı kazanmıştı. Bunun üzerine Durmaz, sosyal medya üzerinde birçok ırkçı ifade ve suçlamaya maruz kaldı.
İsveç Spor Bakanı Annika Strandhäll, Çarşamba günü dayanışma amacıyla, parlamentoda 29 yaşındaki Durmaz’ın formasını giyerek kendisine destek verdiğini gösterdi.
Strandhäll Instagram, Facebook ve Twitter hesapları üzerinden Jimmy Durmaz’ın adı ve numarasını taşıyan formayı giydiği fotoğrafı paylaştı.
Bakan Strandhäll, Instagram paylaşımında, “Öfke ve üzüntü tamamıyla anlaşılabilir duygular. Ancak bunun tek bir oyuncuya yönelik ırkçı ve nefret dolu hakaretlere dönüşmesine müsaade etmek kabul edilebilir bir durum değil” ifadelerini kullandı.
İsveç Futbol Federasyonu da Durmaz’ı hedef alan ırkçı ifadelerle ilgili polise şikayette bulundu. “Bir oyuncunun tehditlere maruz kalmasını hoşgörmeyeceklerini” kaydeden genel sekreter Hakan Sjostrand, Durmaz’a yapılan muamelenin “can sıkıcı ve kabul edilemez” olduğunu ifade etti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu