Gündem

Kalın, “İsrail ulus devlet yasası ile ırkçı bir adım attılıyor”

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, İsrail’in skandal ulus devlet yasası ile ırkçı bir adım attığınıve vahim hususta adalete ve barışa inanan herkesi bu kanunu reddetmeye çağırdı.
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da Daily Sabah’a yazdığı makalesinde bu ırkçı yasayı ele aldı. Kalın: “İsrail’in kabul ettiği yeni kanunla birlikte Siyonistlerin Filistin halkını ortadan kaldırma ve Filistin’i dünya yüzünden silme planları yeni bir safhaya girmiş bulunuyor. Bazı batılı medya kuruluşlarının ‘İsrail’in tartışmalı ulus devlet yasası’ olarak tanımladığı kanun, aslında ırkçı bir uygulama ve resmî bir apartheıd sisteminin savunusu olarak değerlendirilmelidir. İsrail’in attığı adım, iki devletli çözüm umudunun tabutuna çakılmış son çividir. Yasa, ‘İsrail’de sadece Yahudilerin kendi kaderini tayin hakkı olduğunu’ söylüyor. İsrail’in zaten ikinci sınıf vatandaş muamelesi gören Filistinli vatandaşların statüsü, bu kanunun kabulüyle birlikte daha kötü olacak.”
Kalın, son olarak Trump yönetiminin desteğini arkasına alan İsrail’in, işgali yasallaştırmak istediğini, Filistin için de “İsrail’in tamamlanmış ve birleşik başkenti” sözleriyle kullanılan sözde yasanın, Birleşmiş Milletler kararlarını hiçe saydıklarına vurgu yaptı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu