Gündem

Kanser hastaları için yeni bir umut

Almanya’da yıl içinde 470.000 kişinin yeni bir kanser hastalığına yakalanmakta, 220.000 kişinin de yılda kanserden ölmekte, bu kişilerin yıllık tedavi ücretleri ortalama 100.000,-€ bulmaktadır. Ayrıca bu tedaviler birçok yan etkiye sahip olmanın yanında hastaların hayat kalitesini de ciddi anlamda düşürmektedir.

Kemoterapi ve ışın tedavisi ile alışılmış tedavilere karşı tümör hücrelerinin direnç kazanmasından dolayı tedavinin başarısının ciddi şekilde kısıtlandığı, bu hastalıkta daha başarılı sonuçların elde edilebilmesi içinde, yeni stratejilerin oluşturulması gerekmektedir.

Bu açıdan laboratuvar ortamında ve hayvanlar üzerinde yapılan deneylerde D,L-Methadon maddesinin kanser hücrelerini ve tümörleri öldürücü etkisiyle kemoterapinin etkisini yükselttiği gözlemlenmiştir.

Ancak bu maddenin patent haklarının süresinin bitmesinden dolayı, ilaç sektöründeki şirketler kar elde edemeyeceği endişesiyle yatırım yapmamaktadırlar. Böylesi etken ve hesaplı olan madde, kanser hastaları için aynı zamanda iyi bir ağrı kesici konumunda olacağı için tedavi masraflarını da ciddi anlamda azaltacaktır.

Uyuşturucu yerine uzun yıllardan beri kullanılmakta ve insan üzerinde menfi bir etkisi bulunmamaktadır.

Federal Alman Meclisi (Bundestag) Dilekçe Komisyonu (Petitionsausschuss)’nun bu dilekçeyi gündeme alabilmesi için internet linki üzerinde de bulunan bu dilekçenin 07.07.2018 tarihine kadar iki hafta içinde toplam 50.000 imza alması gerekmektedir.

Kanser hastaları için yeni bir umut olan bu etkin maddenin ilaç sektöründe kullanılmasının sağlanması için bu imza kampanyasına desteklerinizi bekleriz.

Unutmayın kanser hepimiz için bir tehdit olabilir.

https://epetitionen.bundestag.de/petitionen/_2018/_04/_30/Petition_78411.nc.html

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu