Gündem

Katil İsrail savaş uçakları Gazze’de bir apartman ve oteli hedef aldı

İsrail işgal güçleri, Gazze şehir merkezindeki El Nasser mahallesinde bir apartman ve bir otele hava saldırısı düzenledi.

Görgü tanıkları, İsrail’in F-16 savaş uçaklarının Gazze’nin batısındaki El Nasser mahallesinde bulunan üç katlı İmara Rahma binasını vurduğunu söyledi.

Saldırıda bina tamamen yıkılırken ölü, yaralı olup olmadığına dair bir açıklama yapılmadı. Binanın çevresindeki evler de saldırıda hasar gördü.

Emel oteli vuruldu

Gazze’nin batısında yer alan Emel oteli de İsrail güçlerinin hedefi oldu. Bombardımanda otel binası büyük hasar gördü.

İsrail savaş uçakları ayrıca, Gazze’nin kuzeyinde yer alan Cibaliye mülteci kampının doğusundaki Şaşa’a bölgesinde de yerleşim yerlerini hedef aldı.

İzzeddin el-Kassam Tugayları’ndan açıklama

Hamas’ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, diğer Filistinli gruplarla birlikte İsrail’e yönelik “ateş çemberinin” genişletilmesi konusunu ciddi bir şekilde değerlendirdiklerini belirtti.

Açıklamada, yaklaşık 1 milyon İsraillinin “atılacak roketlerin hedefi olacağı” ifade edildi.

İsrail ordusu ise, Gazze’deki Hamas’a ait “El Aksa” kanalının merkezine düzenlediği hava saldırısını, kanalın “İsrail ve vatandaşları aleyhinde propaganda yapması, broşürler yayınlaması ve silah temin etmesi” nedeniyle düzenlediğini açıkladı.

Ordunun açıklamasında ayrıca, Gazze’den İsrail’e atılan roket sayısının 300’e yükseldiği ve söz konusu saldırılarda 29 İsraillinin yaralandığı bilgisi geçildi. “Demir Kubbe” isimli füze savunma sistemlerinin, atılan roketlerden 60’ını etkisiz hale getirdiği kaydedildi.

İsrail Kamu Yayın Kuruluşu (Makan) ise, Askalan bölgesine “Gazze’den roket yağdığı”nı savundu.

Ordudan daha önce yapılan açıklamada, İsrail uçakları ile toplarının düzenlediği saldırılarda, Gazze’de Hamas ve İslami Cihad’a ait 70’ten fazla noktanın hedef alındığı duyurulmuştu.

İsrail ordusu, Gazze’den civardaki Yahudi yerleşim yerlerine roket atıldığı gerekçesiyle akşam saatlerinde Gazze’ye hava saldırısı başlatmıştı. İsrail saldırılarında 5 Filistinli şehit olmuş, 8 kişi de yaralanmıştı.

Kaynak: AA, Shehabnews

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu