Haberler

Kurban Eylemi bir Bilinç Bileylenmesi Halidir

Kurban Bayramının gerçek hikmeti, kötülüğü emreden nefsi kurban ederek, kişiyi hayvanî özelliklerinden arındırıp melekût alemine yükseltecek iç disiplini hayatın her anına ve alanına hakim kılmak için bir bilinç bileylenmesi hali yaşamakla anlaşılabilir. Rabbimize kurbiyyet ancak bu şekilde kesbedilebilir.

Bu yıl ülke olarak Kurban Bayramı iklimine, haksızlıklar karşısında susmayacağımızı, aksine sesimizi yükselteceğimizin mesajını millet olarak en güçlü ve anlamlı bir şekilde tüm dünyaya ileterek girmiş bulunuyoruz.

Milletimiz, içinde bulunduğu her halet-i ruhiyeyi Allah lafzı ile ifade eden eşsiz bir millettir. Bir kaç gün içerisinde yıldönümünü kutlayacağımız Malazgirt Meydan Muharebesinde olduğu gibi tarih boyunca, bu necip millet, zalimin mazluma inmekte olan bileğini kavrayıp gereken dersi veren köklü bir direniş ruhuna sahiptir.

Sadâkat ve teslimiyet kavramları Kurban Bayramı günlerinde en sıklıkla hatırlanan kavramlarımızdır. Nefsi öldürmekten bir maksadın da, kişinin ihtiyacı olmadığı lüks tüketim malzemelerini satın almaktan imtina etmesidir. Dünya malına müstağnî kalabilen bir kalp kıvamı her müminin şiarı olmalıdır. Bütün bu güzel hasletlerin fiil ve davranışlarımıza yön vermeye başladığında ise, milletçe geçmişte olduğu gibi yeni başarı hikayeleri yazabileceğiz.

Diyanet Haber

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu