Gündem

Madur Dağı eteklerinde “ABD ve Dolor” boykot edildi

İstanbul Güktürk Trabzonlular Derneği Başkanı Evren Sancak: “Bizim güzel memleketimiz dolar sevenlerin değil, vatanını, yöresini, köyünü, yaylasını, dağını sevenlerin yaşadığı topraklardır. Bu topraklarda ABD’nin doları geçmez. Bu topraklarda sevgi ve muhabbet geçer” dedi.

Karadenizliler, Madur Dağı eteklerinde bu yıl 11’incisi düzenlenen “Madur Dağı Şenliği”nde bir araya geldi. Etkinlikte hepbir ağızdan “ABD ve Dolar” protesto edildi.

Trabzon ilinin Köprübaşı ilçesi sınırları içerisinde bulunan Köşk Yaylası’nın 2 bin 700 rakımındaki Madur Dağı eteklerinde şenlik düzenlendi.

İstanbul Güktürk Trabzonlular Derneği’nin ev sahipliğinde İstanbul ve Avrupa Trabzon Köprübaşılılar derneklerinin destekleriyle “11. Madur Dağı Şenliği”, 2 bin 700 metre rakımında yayla eteğinde gerçekleşti.

Şenliğe katılan vatandaşlar hem doğal hayatı yaşamanın keyfini çıkardı hem de müzikler eşliğinde horon halkaları kurarak gönüllerince eğlendi.

Madur Dağı eteklerinde düzenlenen şenliğe ilçe halkının yanı sıra Türkiye’nin değişik bölgelerinden ve Avrupa’nın birçok yerinden gelen doğaseverler ve hemşehriler yoğun ilgi gösterdi. Yaklaşık 2 bin 500 Köprübaşı ve yöreden vatandaşların katıldığı şenliklerde büyük coşku yaşandı. Sabahın erken saatlerinde kurulan çadırlarında kahvaltılar yapdı, kuymaklar pişirildi, ateşte kahve ve çaylar demlendi.

İstanbul Güktürk Trabzonlular Derneği Başkanı Evren Sancak bu etkinliği uluslararası hale getirmeye çalışacaklarını ifade ederek, “Bizim güzel memleketimiz dolar sevenlerin değil, vatanını, yöresini, köyünü, yaylasını, dağını sevenlerin yaşadığı topraklardır. Bu topraklarda ABD’nin doları geçmez. Bu topraklarda sevgi ve muhabbet geçer. Burada hemşerilerimizle birlikte olmak bizleri ziyadesiyle mutlu etmiştir. Bu sayede ülkemizin ve Avrupa’da yaşayan hemşerilerimiz burada hem kaynaşacak, eğlenecek hem de spor yapmak isteyenler Madur Dağı’na tırmanış yapabilecek. İstanbul ve Avrupa Trabzon Köprübaşılılar derneklerin yöneticilerine, katkı sunan sponsorlarımıza ve katılımcılara teşekkür ediyorum. Bu etkinlik geleneksel hale getirdik. Bundan sonra da sizlerin destekleriyle ve katılımlarıyla devam edecektir” dedi.

Gün boyu süren “11. Madur Dağı Şenliği” kapsamında ünlü televizyon sunucusu Hacer Yılmaz ve Orhan Sancak’ın sunumuyla, bir birinden değerli yöresel sanatçılar; Onur Atmaca, Adem Ekiz, Taner Eyüpoğlu, Mehmet Tak, Aşık Süleyman Göksal, Taner Ayar, İbrahim Sancaktar ve Halit Sarısoy, kemençeleriyle İlhan Yüce ve Mesut Kurt, kavalı ile Nurettin Kahveci eşliğinde uzun kuyruklar oluşturuldu ve gün boyu horon oynandı.

Ercüment Aydın / Trabzon – Madur

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu