Kültür-Sanat

Mescid-i Aksa için UNESCO’ya çağrı

Filistin Vakıflar ve Dini İşler Bakanı Şeyh Yusuf Edis, UNESCO’ya, İsrail’in Mescid-i Aksa’ya yönelik ihlalleri ve saldırıları karşısında sorumlu davranma çağrısı yaptı.

Filistin Vakıflar ve Dini İşler Bakanı Şeyh Yusuf Edis, gayrimüslimlerin de Mescid-i Aksa’da ibadet edeceğine yönelik iddialara ilişkin, “Mescid-i Aksa, avlusu, çevresi her şeyiyle İslam vakfıdır, bu gerçeğin hiçbir kararla değiştirilmesi mümkün değildir.” dedi.

İsrail’in Aksa’yı gayrimüslimler için de ibadet yeri haline getirme çabalarını da kınayan Edis, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütüne (UNESCO) İsrail’in, Mescid-i Aksa ve dini mukaddesata yönelik saldırıları karşısında sorumlu davranma çağrısında bulundu.

“Müslümanlar bu ihlallerin karşısında durmalı”

Filistinli Bakan İslam dünyasına hitaben de açıklamasında “Müslümanlar, Aksa’ya hakimiyet noktasına ulaşan bu ihlallerin karşısında durmalıdır.” ifadesine yer verdi.

İsrail Yüksek Mahkemesi, cuma günü Netanyahu hükümetinden, Yahudi yerleşimcilerin Mescid-i Aksa’da ibadet etmesini engelleme gerekçesini açıklamasını istemiş, bunun için de 60 gün mühlet vermişti.

İsrail, 2003’ten bu yana Yahudi yerleşimcilerin Aksa’ya girmesine müsaade ederken, avluda ibadet etmelerine izin vermiyor.

Filistinli makamlar, İsrail’in Mescid-i Aksa’yı Müslümanlar ve Yahudiler arasında zaman ve mekan olarak bölmeyi planladığını ifade ediyor.

Kaynak: AA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu