Ana Sayfa Haber Mezunlardan yeni uluslararası öğrencilere uyum programı

Mezunlardan yeni uluslararası öğrencilere uyum programı

Dünyanın dört bir yanında kurulan Türkiye Mezunları Dernekleri, ülkemizde eğitim alacak yeni uluslararası öğrencilere oryantasyon eğitimleri veriyor. Gerçekleştirilen programlarda Türkiye’deki eğitim sistemi, sosyal yaşam ve karşılaşılması muhtemel durumlar hakkında bilgiler aktarılıyor.

Türkiye’de çeşitli üniversitelerde lisans, yüksek lisans ve doktora düzeylerinde eğitim alarak ülkelerinde dönen Türkiye Mezunları hem toplumlarının kalkınmasına katkı sağlıyor hem de ülkemiz ile kendi ülkeleri arasında dostluk köprüleri kurmaya devam ediyor. Dünyanın dört bir yanında kurulan Türkiye Mezunları Dernekleriyle de irtibatlar kuvvetlendirilirken küresel bir mezun ağının oluşumuna da zemin hazırlanıyor. Siyasi, kültürel, ekonomik ve ticari ilişkilerin geliştirilmesine katkı sağlayan Türkiye Mezunları Dernekleri aynı zamanda ülkemizde eğitim alacak yeni öğrencilere de yol gösteriyor.

Bu kapsamda bu yıl ülkemizde lisans, yüksek lisans ve doktora düzeylerinde eğitim almaya hak kazanan öğrenciler Türkiye’ye gelmeden Türkiye Mezunları Dernekleri tarafından organize edilen Oryantasyon Programlarına davet ediliyor. Böylelikle yeni gelecek öğrenciler ülkemizi yakından tanıyarak, ihtiyaçlarına yönelik fikir sahibi oluyor ve uyum sürecini daha rahat atlatıyor. Oryantasyon eğitimlerinde öğrencilere Türkiye’deki eğitim sistemi, sosyal yaşam, kendilerini bekleyen imkan ve fırsatlar ile ilk dönemde karşılaşılması muhtemel durumlar hakkında bilgiler veriliyor. Bunun yanında ise eski mezunlarımız kişisel tecrübelerini yeni öğrencilere aktarıyor. Program aynı zamanda eski muzunlar ile yeni öğrencilerin iletişimlerini de arttırıyor.