Gündem

“Önceliğimiz; üretimi, ihracatı ve istihdamı yeniden şaha kaldırmaktır”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti Diyarbakır İl Teşkilatı tarafından düzenlenen akşam yemeğinde yaptığı konuşmada, “Bugüne kadar verdiğimiz kararlar da sergilediğimiz duruşlar da hep hayırlı şekilde neticelendi. Böylece bir yandan kazanımlarımızı koruma, diğer yandan da geleceğimiz için önümüzde yeni alanlar açma imkânı bulduk. Fakat biz bunu yeterli görmüyoruz. Bizim çok daha büyük başarılara ihtiyacımız var” dedi.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Diyarbakır İl Teşkilatı tarafından düzenlenen akşam yemeğine katıldı. Radisson Blu Otelde gerçekleştirilen yemekte, Cumhurbaşkanı Erdoğan bir konuşma yaptı.

“DEĞİŞEN ALT VE ÜST YAPISIYLA DİYARBAKIR ASLINA RÜCU ETTİ”

Gün içinde Diyarbakır Gençlik Festivali’ne katılımına ve tarihî Suriçi’nde restore edilen ve yenilenen bölgeye yaptığı ziyarete işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, şehri bu gelişinde daha canlı, daha kararlı ve umutlu gördüğünü aktardı. Alt ve üst yapısıyla tepeden tırnağa değişen, aslına rücu eden bir Diyarbakır gördüğünü dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, ancak hizmetin her şey olmadığını, asıl olanın gönülleri kazanmak ve fethetmek olduğunu söyledi.

24 Haziran seçimlerinde, Diyarbakır’da arzu ettikleri neticeye ulaşamadıklarını belirterek, Cumhurbaşkanlığında yüzde 27, milletvekilliğinde ise yüzde 22 oy aldıklarını hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Hâlbuki bu şehre yaptığımız yatırımların, gösterdiğimiz muhabbetin, verdiğimizin emeğin karşılığı daha farklı olmalıydı” diye konuştu.

Buna rağmen eksiği Diyarbakırlılarda değil, kendilerinde aradıklarını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Demek ki, kendimizi Diyarbakır’a yeteri kadar iyi anlatamamışız, buradaki insanlarımızın kalbini fethedecek adımları yeteri kadar atamamışız. İnşallah bundan sonra daha çok çalışacak, daha çok gayret edecek ve Diyarbakır’da, en az ülke genelindeki seviyede bir oy desteğine ulaşacağız” diye ekledi.

Parti il teşkilatının, milletvekillerinin ve bölgenin tüm evlatlarının gayretine, çalışmasına ve desteğine ihtiyaçları olduğunu dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ülkemizde, çok çalıştığınızda, zamanınızı ve emeğinizi verdiğinizde, gönlünü kazanamayacağımız, oyunu alamayacağınız hiç kimse yoktur” dedi.

Parti olarak Diyarbakır’daki oy oranlarının, sokakta halktan gördüğü ilgiye karşılık gelmediğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, buradaki sorun her ne ise bulup çözeceklerini kaydetti ve “Bugünkü adım bu seferberliğin inşallah ilk adımı olacaktır. Böylece 2019 Mart’ında hedeflerimize ulaşacak, ortak geleceğimizde yeni bir sayfa açacağız” diye ekledi.

“DİYARBAKIR HALKININ TALEPLERİ DOĞRULTUSUNDA SEÇİME GİDECEĞİZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, hiçbir zaman kişilerle, isimlerle işlerinin olmadığını, her zaman inançlarının, davalarının ve milletin yolunu takip ettiklerini vurguladı ve “Diyarbakır’da da bu yol bizi nereye çıkartırsa, oraya gideceğiz. Ülkemizin ve milletimizin ihtiyaçları, Diyarbakır halkının talepleri ve tercihleri doğrultusunda en isabetli adaylarla seçime girecek, Allah’ın izniyle neticede alacağız” ifadelerini kullandı.

Ülkelerin ve milletlerin tarihlerinde önemli dönüm noktalarının olduğuna, bu dönemlerde verilen kararların, sergilenen duruşların ve ortaya konan icraatların, toplumların geleceklerine yön verdiğine işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin de, bir süredir böyle bir dönemden geçtiğini kaydetti.

“BİZİM ÇOK DAHA BÜYÜK BAŞARILARA İHTİYACIMIZ VAR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerinin devamında şunları kaydetti: “Hamdolsun bugüne kadar verdiğimiz kararlar da sergilediğimiz duruşlar da hep hayırlı şekilde neticelendi. Böylece bir yandan kazanımlarımızı koruma, diğer yandan da geleceğimiz için önümüzde yeni alanlar açma imkânı bulduk. Fakat biz bunu yeterli görmüyoruz. Bizim çok daha büyük başarılara ihtiyacımız var. Gösterdiğimiz dirayet ve yaptığımız fedakârlıklarla bunu hak da ediyoruz. Bu süreçte, her seçimi bir imtihan olarak yaşadık. Kimi zaman iftiralarla, kimi zaman kirli ittifaklarla, kimi zaman provokasyonlarla üzerimize geldiler. Ama vesayetin pençesinden kurtardığımız Türkiye’yi darbecilerin insafına da bırakmadık. Siyasi hayatımız boyunca milletimizle hep hasbi ve perdesiz bir iletişim hâlinde olduğumuz için, hamdolsun, bunların hepsini de boşa çıkardık.”

Cumhurbaşkanlığı Yönetim Sistemi’ni milletin takdirine sunduklarında Türkiye’yi daha ileriye götürme sözünü verdiklerini hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, seçimlerin hemen ardından, akılla, izanla, siyasetle bağdaştırılamayacak bir dizi gelişmeyle karşı karşıya kaldıklarını söyledi.

“EKONOMİMİZE YAPILAN SALDIRIYI KONTROL ALTINA ALDIK”

Bu defa, diğerlerinden farklı olarak doğrudan Türkiye’nin ekonomisine, can damarına saldırıldığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, ekonominin tüm dengelerinin yerinde olduğu, tüm göstergelerin olumlu seyrettiği bir dönemde, bir anda üzerlerine kur, faiz ve enflasyon araçlarıyla yüklenildiğini ifade etti.

“Böylesine büyük bir dalgayı karşılamak ve işleri yeniden yoluna koymak elbette kolay değildi. Türkiye’nin eski dönemlerinde böyle bir durum, gerçekten çok büyük bir felaketle sonuçlanırdı” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, gereken tedbirleri alıp mekanizmaları oluşturduklarını, irtibatları kurup durumu kısa sürede kontrol altına aldıklarını aktardı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Maalesef bu dönemde, dış saldırılar kadar içerideki fırsatçılar da canımızı yaktı. Eskiler ‘kurt kışı geçirirmiş ama yediği ayazı da unutmazmış’ derler. Biz bu sıkıntıyı çözdük, çözeriz; ama fırsatçılık yaparak ülkemizi adeta can evinden vuranları da unutmayız” şeklinde konuştu.

“ÜLKEYE DAHA ÇOK YATIRIM ÇEKMEK İÇİN TÜM İMKÂNLARI HAREKETE GEÇİRDİK”

Şimdi önceliklerinin üretimi, ihracatı ve istihdamı yeniden şaha kaldırmak olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, ihracatta geçen ay itibarıyla yıllık 165 milyar doların yakalandığına dikkat çekti. Reel sektörü destelemek için bir dizi önlem paketi hazırlayıp uygulamaya koyduklarını, istihdamı desteklemek için gereken önlemleri aldıklarını ve ülkeye daha çok yatırım çekmek için tüm imkânları harekete geçirdiklerini aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Dünyanın parasal daralmaya gittiği bir dönemde, elbette bunun kolay olmadığını biliyoruz” dedi. Bu konuda en büyük avantajlarının, Türkiye’nin emsalsiz konumu ve gelecek vaat eden potansiyeli olduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, yılbaşına kadar bu çalışmalardan ciddi neticeler elde etmeyi beklediklerini açıkladı.

Hükûmetleri döneminde, karşılaştıkları zorluklara rağmen şehirleri ve vatandaşları ihmal etmemeyi prensip edindiklerini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün yaşanan sıkıntıların millete nispeten hafif yansımasında, 17 yıldır ortaya koydukları insan ve yatırım odaklı politikaların etkili olduğunu kaydetti.

Son 16 yılda Diyarbakır’a 36,5 milyar liralık yatırım yaptıklarına dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, şehri terör örgütünün etkili olduğu dönemi ve o dönemde yapılanları hatırlattı ve konuşmasına şöyle devam etti: “Camilerine, tarihî saat kulelerine varıncaya kadar buraları ateş yağmuruna tutanlar, buralarda çukurları açanlar, buradaki benim Diyarbakırlı kardeşimi düşünüyor diyebilir miyiz? Diyarbakırlı kardeşime hizmet ediyor diyebilir miyiz? Ama buna rağmen yine oy alıyor. Peki, bu nasıl oluyor? Öyleyse marifet iltifata tabi değilmiş demek ki. Ama ben öyle öğrenmedim. Marifetin iltifata tabi olduğunu biliyordum, öyle öğrendim. Öyleyse bir yerde bir eksik var. Bu eksiği hep beraber biz gidereceğiz.”

Bölücü terör örgütünün arkasında olduğu yönetimin, devletin şehre hizmet için verdiği paraları Kandil’e gönderdiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kandil’dekilerden beslenerek bu kadar oyu aldı. Tehdit mekanizması ile bu oyları aldılar. Ben diyorum ki siz tehditle değil, gönülleri kazanarak bu alın” sözlerine yer verdi.

DİYARBAKIR’DA GERÇEKLEŞTİRİLEN YATIRIMLAR

Şehre eğitimde, 5 bin 365 yeni derslik kazandırdıklarını, 5 bin 300 kişilik yurt binaları inşa ettiklerini, sağlıkta, 17’si hastane toplam 44 tesis yaptıklarını hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, 450 yatak kapasiteli Kayapınar Hastanesi ile 150 yataklı Silvan Devlet Hastanesi’nin yapımlarının devam ettiğine, Şehir Hastanesi’nin ihale aşamasında olduğuna işaret etti.

Üç yıl önce yaşanan olaylarda büyük hasar gören Suriçi’ni yeniden ayağa kaldırdıklarını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, 3 bin 853 hak sahibi ile uzlaşma sağlanarak, evlerinin inşa edildiğini, Süleymaniye Camii çevresini, sahabe kabirlerini ve ziyaretgâhları ihya ettiklerini, 3 bin dükkânı yenilediklerini hatırlattı.

Sur’un kanalizasyon, yağmursuyu ve içme suyu altyapısını sıfırdan yeniden yaptıklarını, peyzaj çalışmaları ve çevre düzenlemeleriyle yepyeni bir şehir inşa ettiklerini sözlerine ekleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, 1.500 tarihî taş evi yeniden canlandırıldığına, TOKİ aracılığıyla 16 bin 847 konutun yanı sıra yeni sanayi siteleri kurduklarına dikkat çekti.

“KİMİN BU ŞEHRİN VE BU HALKIN HAYRINA ÇALIŞTIĞI ANCAK HİZMETLERLE ORTAYA KONABİLİR”

Ulaşım, tarım ve sulama alanlarında şehirde gerçekleştirdikleri diğer hizmet ve yatırımlardan da örnekler veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, partililerden bu çalışmaların bıkmadan, usanmadan, her fırsatta vatandaşlara anlatılmasını istedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kimin bu şehrin, bu halkın, bu ülkenin hayrına çalıştığı, hizmet getirdiği; kimin de sadece kan ve gözyaşı ticaretiyle istismar peşinde koştuğu ancak hizmetlerimiz anlatılarak ortaya konabilir” şeklinde konuştu.

Ziyaretinde şahsına gösterilen sevgi, muhabbet ve kadirşinaslık için şehir halkına teşekkür eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, parti il teşkilatında görev yapanlara başarılar dileyerek sözlerini tamamladı.

Diyarbakır’daki temasları kapsamında tarihî Sur ilçesine de giden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca; PKK’lı teröristlerin saldırısı sonucu evleri yıkılan aileler için yaptırılan konutlar ve kentsel dönüşüm çalışmaları ile ilgili bilgi aldı. Yürütülen çalışmaları yerinde gören ve incelemelerde bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ilçedeki tarihî surların bir parçası olan Keçi Burcu’nu da ziyaret etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile AK Parti Genel Başkan Yardımcıları Mehdi Eker, Çiğdem Karaaslan ve Hamza Dağ da eşlik etti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu