Gündem

Ordu‘da sel felaketi yaşandı

Karadeniz sel felaketi yaşadı. En büyük zararı Ordu gördü. Ordu’nun Ünye ilçesinde Cevizdere Deresi’nin su seviyesinin yükselip taşması üzerine Karadeniz Sahil Yolu tedbir amacı ile kapatıldı.

Kurtarma çalışmaları saatlerce sürdü. Bütün Türkiye seferber oldu. Rahatlatan haber geldi, tüm mahsur kalanlar kurtarıldı, can kaybı yaşanmadı. Ordu’nun göz bebeği fındıkta ise büyük kayıp yaşandı. Tonlarca fındık denize aktı. Öyle ki denizde bir fındık adası oluştu. Devletin bütün mekanizmaları seferber edildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan Vali ve Büyükşehir Belediye Başkanı’ndan bilgi aldı, “Yaralar sarılacak” dedi. İçişleri Bakanı ve AFAD Başkanı’nı bölgeye gönderdi. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay’ın da bölgeye gideceği duyuruldu. Soylu kısa sürede bölgeye geldi, sıcağı sıcağına yaptığı açıklamada, “Zararlar karşılanacak” dedi ekledi; “Önemli olan can kaybının olmaması…”. Fındıkta yaşanan kaybın yüzde 70 olduğu bekl
Ordu’nun Ünye, Fatsa, Çaybaşı ilçelerinde şiddetli yağış nedeniyle bir köprü çöktü, bazı ev ve iş yerlerini su bastı. Yağış nedeniyle mahsur kalan 715 işçi tahliye edildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan Vali ve Büyükşehir Belediye Başkanı’ndan bilgi aldı, İçişleri Bakanı Soylu ve AFAD Başkanı Güllüoğlu’nu bölgeye gönderdi.
Sel felaketinin ardından Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay da bölgeye gidecek. Sel felaketinden en büyük zararı Ordu’nun Ünye ilçesi gördü.
Ordu Belediye Başkanı Enver Yılmaz, 7 ilçede afet olduğunu, 8 köprünün yağışlar sonucu yıkıldığını açıkladı. Bölgede tahliy edilemeyen kimse kalmazken doğal afet soncuu 500 bin kişi etkilendi. Derelerin taşması, köprülerin yıkılması ve yıkılma riski barındırması nedeniyle Ordu- Samsun karayolu uzun süre ulaşıma kapatıldı. Samsun’dan Doğu Karadeniz’e otobüs ve kamyon seferleri yasaklandı.
Bölgedeki çalışmaların ardından Karadeniz Sahil Yolu tek şeritten ulaşıma açıldı. Sürücülerin ‘dikkatli olun’ uyarısında bulunuluyor. Fındığın anayurdu olarak bilinen Ordu’da yağış en büyük zararlarından birini de fındığa verdi. Sel felaketinin ardından fındığın yüzde 70’i zarar gördü.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu