Haberler

Saarland Eyalet Başbakanı Rehlinger, Völklingen DİTİB Camii’ni ziyaret etti

Saarland Eyalet Başbakanı Anke Rehlinger (SPD), Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’ne (DİTİB) bağlı Völklingen Selimiye Camii’ni ziyaret etti.

Tanışma programı çerçevesinde DİTİB Selimiye Camii’ni ziyaret eden Saarland Eyalet Başbakanı Anke Rehlinger, beraberinde SPD’li Völklingen Belediye Başkanı Christiane Blatt ile bölge milletvekili Stephanie Meiser, caminin yönetim kurulu üyeleri, kadın, gençlik, veliler kolu başkanları ve sivil toplum kuruluşları temsilcileriyle bir araya geldi.

Völklingen DİTİB Selimiye Camii Dernek Başkanı Kamuran Başpınar, çalışmalar ve cami müştemilatı hakkında Saarland Eyalet Başbakanı Anke Rehlinger‘e bilgi verdi.

DİTİB Selimiye Camii’ne yapmış oldukları ziyaretten ötürü Başbakan Rehlinger’e teşekkür eden Başpınar, ziyaretin Völklingen’de yaşayan Müslümanları mutlu ettiğini söyledi.

Völklingen DİTİB Selimiye Camii’ni ziyaret etmekten duyduğu memnuniyeti ifade eden Saarland Eyalet Başbakanı Anke Rehlinger, misafirperverliklerinden ötürü dernek yöneticilerine teşekkür etti.

Topluma yönelik güzel projeler üretiyor

Tanışmak ve yöneticilerle bir araya gelmek amacıyla camiyi ziyaret ettiğini dile getiren Başbakan Rehlinger, topluma yönelik güzel projeler üreten ve güzel çalışmalar yapan camiyi ziyaret etmenin kendisi için de memnuniyet verici olduğunu söyledi.

Bu toplumun bir parçasısınız

Cami derneğinin toplumun bir parçası olduğuna vurgu yapan Başbakan Rehlinger, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Cami derneğisiniz, sadece ibadet yapıldığı yer değil sosyal faaliyetlerin de çok çok ileri düzeyde olduğu bir kuruluşsunuz. Bunun için de sizleri tebrik ediyorum. Bu toplumun bir parçası olduğunuzu, topluma kapalı olmadığınızı gösteriyorsunuz. Ümit ediyorum ki sizin bu yaptığınız faaliyetler diğer derneklere yol gösterir, ışık tutar. Bu kadar güzel işler yapan derneğin bana zaman ayırdığını bilmek, görmek ve yerinde tespit etmekten mutlu oldum. Herkes için zaman önemli ama sizin yaptıklarınızı gördükten sonra sizin zamanınızın daha çok önemli olduğunu gördüm. Bu kıymetli zamanınızı bana ayırdığınız için çok teşekkür ederim.“

Bu kadar güzel işler Völklingen şehrine ait özelliktir

Völklingen şehrinde güzel faaliyetler yapan DİTİB Selimiye Camii yönetimine teşekkür eden ve bilhassa pandemi döneminde derneğin okula yaptığı anlamlı bağışı unutamadığını ifade eden Belediye Başkanı Christiane Blatt’ta, camiyi bir kaç defa ziyaret ettiğini ve davet edildiği programlara severek iştirak ettiğini dile getirdi. Birlik ve beraberlik içinde çalışmaları sürdürdüklerini belirten Blatt, “Bu kadar güzel işler yapan derneğin şehrimde olmasından ve sizlerden gurur duyuyorum. Bu da Völklingen şehrine ait özel ve güzel bir özellik. Bu güne kadar çalışmalarınıza yakından şahit oldum bundan sonra da destek olmaya devam edeceğim“ dedi.

Cami insanların buluşma noktasıdır

Selimiye Camii’nin insanların buluşma noktası olduğunu ifade eden bölge milletvekili Stephanie Meiser’de, „Kendimi evimde ve buranın bir parçası gibi hissediyorum. Sizlerle bir çok programda ve bir çok faaliyette beraber oldum, yaptıklarınıza yakından şahit oldum. Bu güzel çalışmaların devamını diliyorum“ dedi.

İki saate yakın süren ziyaretin ardından Başbakan Rehlinger, camiyi gezdi.

Völklingen DİTİB Selimiye Camii Dernek Başkanı Kamuran Başpınar, günün anısına Saarland Eyalet Başbakanı Anke Rehlinger’e resminin işlendiği çini tabak takdim etti.

Ercüment Aydın / Köln

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu